Wystawy
WYSTAWA CZASOWA
"PrzedPolska. Ziemie polskie w czasach plemiennych"
Celem wystawy jest przedstawienie historii ziem polskich na długo przed chrztem Mieszka I i tworzeniem się państwa piastowskiego. To ponad 300 eksponatów z pięciu regionów reprezentatywnych dla późniejszych dzielnic: Wielkopolski, Małopolski, Śląska, Mazowsza i Pomorza.
WYSTAWA CZASOWA
"Wolin Słowian czy wikingów?"
Wystawa prezentuje historię wczesnośredniowiecznego "miasta" Wolin. Ekspozycja dotyczy zabytków archeologicznych pochodzących z wieloletnich badań na wyspie. Skupia się na próbie rozwiania wątpliwości i odpowiedzenia na pytanie będące jej tytułem: czy Wolin był miastem słowiańskim, czy jednak skandynawskim?
WYSTAWA CZASOWA
"Sztukosłowiańskość. Słowiańszczyzna w polskim malarstwie, rysunku i grafice od XIX wieku"
Wystawa „Sztukosłowiańskość” to ponad 200 obrazów, rysunków i grafik przeszło 80 twórców, udostępnionych przez 20 krajowe muzea i z kolekcji prywatnych. Wystawa skończyła się 31 października 2021 r.
WYSTAWA CZASOWA
"Archeologia wysp. Wyspy na peryferiach monarchii wczesnopiastowskiej"
Wystawa prezentuje wyniki badań siedmiu wysp w północno-zachodniej Polsce, prowadzonych przez Instytut Archeologii UMK w Toruniu. Wyspy, szczególnie te na jeziorach stanowiły ważne miejsce w życiu wczesnośredniowiecznych Słowian. Z tego względu stanowią niezwykle interesujące stanowiska.
WYSTAWA CZASOWA
"Historyczne widowiska plenerowe na ziemi gnieźnieńskiej w latach 70. XX wieku"
To wystawa prezentująca widowiska plenerowe realizowane w Gnieźnie w latach 70. ubiegłego wieku. Były to wówczas jedne z największych w naszym kraju inscenizacji historycznych, a ich skala zdumiewa także dziś.
WYSTAWA STAŁA
"Początki państwa polskiego"
Nasza główna wystawa poświęcona jest początkom państwowości polskiej. Pokazujemy na niej zabytki (także ich repliki) związane z tym tematem, pochodzące z całej Polski. Chronologiczne wystawa obejmuje okres od początków X w. (czyli jeszcze przed Mieszkiem I) do wieku XIII.
WYSTAWA STAŁA
"Piastów malowane dzieje"
Wystawa przedstawia XIX-wieczne wyobrażenia malarzy o początkach państwa polskiego oraz dynastii piastowskiej. Zawiera ona oryginalne obrazy, na których można zobaczyć nie tylko wyobrażenia Mieszka I czy Bolesława Chrobrego, lecz także ważne wydarzenia, także te legendarne, kojarzone z tą epoką.
WYSTAWA STAŁA
"Motywy słowiańskie w sztuce"
Na tej wystawie pokazujemy słowiańską kulturę naszych przodków widzianą oczami artystów różnych epok. Od wieków nawiązywali oni w swej twórczości do początków państwa polskiego. Prawdziwa eksplozja takich zainteresowań nastąpiła w 1. połowie XIX w. i trwa do dziś.