Nasza oferta
WYSTAWA CZASOWA
"Piast surwiwal. Człowiek i las 1000 lat temu"
To opowieść o słowiańskiej puszczy oparta na fragmentach ze źródeł pisanych, obiektach archeologicznych i najnowszej wiedzy przyrodniczej. Otwiera ją oś czasu prezentująca lasy na naszych terenach od czasów prehistorycznych. Przestrzeń podzielono na trzy części: Dzika puszcza, Leśny prześwit i Gród – fabryka drewna.
Wystawa otwarta do 18 czerwca 2023 r.
Wystawa otwarta do 18 czerwca 2023 r.
WYSTAWA CZASOWA
"Wielka Lechia - wielka ściema"
Wystawa opowiada o teorii spiskowej i pseudonaukowych dywagacjach dotyczących tego, co rzekomo działo się na ziemiach polskich na długo przed Mieszkiem I. Pokazuje, że mamy do czynienia ze współczesnym zjawiskiem kulturowym i społecznym, które jest efektem trwającego od lat 80. XX w. kryzysu edukacji historycznej, a także postępującego upadku autorytetów i zagubienia w zglobalizowanym świecie.
Wystawa otwarta do 26 lutego 2023 r.
Wystawa otwarta do 26 lutego 2023 r.
WYSTAWA STAŁA
"Początki państwa polskiego"
Nasza główna wystawa poświęcona jest początkom państwowości polskiej. Pokazujemy na niej zabytki (także ich repliki) związane z tym tematem, pochodzące z całej Polski. Chronologiczne wystawa obejmuje okres od początków X w. (czyli jeszcze przed Mieszkiem I) do wieku XIII.
WYSTAWA STAŁA
"Motywy słowiańskie w sztuce"
Na tej wystawie pokazujemy słowiańską kulturę naszych przodków widzianą oczami artystów różnych epok. Od wieków nawiązywali oni w swej twórczości do początków państwa polskiego. Prawdziwa eksplozja takich zainteresowań nastąpiła w 1. połowie XIX w. i trwa do dziś.
WYSTAWA STAŁA
"Piastów malowane dzieje"
Wystawa przedstawia XIX-wieczne wyobrażenia malarzy o początkach państwa polskiego oraz dynastii piastowskiej. Zawiera ona oryginalne obrazy, na których można zobaczyć nie tylko wyobrażenia Mieszka I czy Bolesława Chrobrego, lecz także ważne wydarzenia, także te legendarne, kojarzone z tą epoką.
WYSTAWA CZASOWA
"PrzedPolska. Ziemie polskie w czasach plemiennych"
Wystawa to historię ziem polskich na długo przed chrztem Mieszka I i tworzeniem się państwa piastowskiego. Liczyła ponad 300 eksponatów z pięciu regionów reprezentatywnych dla późniejszych dzielnic: Wielkopolski, Małopolski, Śląska, Mazowsza i Pomorza.
Wystawa otwarta była do 2 października 2022 r.
Wystawa otwarta była do 2 października 2022 r.
WYSTAWA CZASOWA
"Wolin Słowian czy wikingów?"
Wystawa prezentowała historię wczesnośredniowiecznego "miasta" Wolin. Dotyczyła zabytków archeologicznych pochodzących z wieloletnich badań na wyspie i skupiała się na próbie rozwiania wątpliwości i odpowiedzenia na pytanie będące jej tytułem: czy Wolin był miastem słowiańskim, czy jednak skandynawskim?
Wystawa otwarta była do 27 lipca 2022 r.
Wystawa otwarta była do 27 lipca 2022 r.