Nasza oferta


WYSTAWA CZASOWA

"Wielka Lechia - wielka ściema"

Wystawa opowiadała o teorii spiskowej i pseudonaukowych dywagacjach dotyczących tego, co rzekomo działo się na ziemiach polskich na długo przed Mieszkiem I.

Wystawa otwarta była do 12 marca 2023 r.
WYSTAWA CZASOWA

"PrzedPolska. Ziemie polskie w czasach plemiennych"

Wystawa to historię ziem polskich na długo przed tworzeniem się państwa piastowskiego. Liczyła ponad 300 eksponatów z pięciu regionów: Wielkopolski, Małopolski, Śląska, Mazowsza i Pomorza.

Wystawa otwarta była do 2 października 2022 r.
WYSTAWA CZASOWA

"Wolin Słowian czy wikingów?"

Wystawa prezentowała historię wczesnośredniowiecznego "miasta" Wolin. Dotyczyła zabytków archeologicznych pochodzących z wieloletnich badań na wyspie i skupiała się na próbie rozwiania wątpliwości i odpowiedzenia na pytanie będące jej tytułem: czy Wolin był miastem słowiańskim, czy jednak skandynawskim?

Wystawa otwarta była do 27 lipca 2022 r.
WYSTAWA CZASOWA

"Archeologia wysp. Wyspy na peryferiach monarchii wczesnopiastowskiej"

Wystawa prezentowała wyniki badań siedmiu wysp w północno-zachodniej Polsce, prowadzonych przez Instytut Archeologii UMK w Toruniu. Wyspy, szczególnie te na jeziorach, stanowiły ważne miejsce w życiu wczesnośredniowiecznych Słowian. Z tego względu stanowią niezwykle interesujące stanowiska.

Wystawa czynna była do 31 grudnia 2021 r.
WYSTAWA CZASOWA

"Sztukosłowiańskość. Słowiańszczyzna w polskim malarstwie, rysunku i grafice od XIX wieku"

Na wystawie „Sztukosłowiańskość” znalazło się ponad 200 obrazów, rysunków i grafik przeszło 80 twórców, udostępnionych przez 20 krajowe muzea i z kolekcji prywatnych.

Wystawa czynna była do 31 października 2021 r.
WYSTAWA CZASOWA

"Historyczne widowiska plenerowe na ziemi gnieźnieńskiej w latach 70. XX wieku"

To wystawa prezentująca widowiska plenerowe realizowane w Gnieźnie w latach 70. ubiegłego wieku. Były to wówczas jedne z największych w naszym kraju inscenizacji historycznych, a ich skala zdumiewa także dziś.

Wystawa czynna była do 7 marca 2021 r.
WYSTAWA CZASOWA

"Piast TOTAL WAR. Wojskowość w Polsce wczesnopiastowskiej"

Wystawa poświęcona wojskowości polskiej w jej najwcześniejszym okresie - w czasie powstawania naszego państwa. Pokazywała nie tylko zabytki - głównie militaria, a więc to czym walczono, ale również sposoby walk, organizację wojska, oraz najważniejsze źródła pisane związane z tym zagadnieniem. Opowiadała również o ludziach, którzy stanowili część ówczesnej drużyny piastowskiej.

Wystawa czynna była do 21 czerwca 2020 r.
WYSTAWA CZASOWA

"Słowianie połabscy"

Wystawa o dziejach Połabian - najbardziej na zachód wysuniętej grupie plemiennej Słowian. Pomimo tego że, znacząco wpłynęli oni na historię początków naszego państwa, według niektórych teorii nawet przyczynili się do przyjęcia przez Mieszka I chrztu, mało mówi się o nich w naszym kraju. A szkoda, bo stworzyli niezwykle interesującą kulturę, charakterystyczną dla całej zachodniej Słowiańszczyzny.

Wystawa czynna była do 8 marca 2020 r.
WYSTAWA CZASOWA

"Kultura muzyczna w początkach państwa polskiego"

"Kultura Muzyczna w początkach państwa polskiego" była wystawą odkrywającą tajemnice brzmień całej średniowiecznej Polski. Staraliśmy się pokazać na niej nie tylko instrumenty, jakie wykorzystywali nasi przodkowie, ale także miejsce muzyki i muzyków w ich kulturze. Obok zabytków archeologicznych - pozostałości po dawnych instrumentach, pokazaliśmy również ich współczesne, grające rekonstrukcje.

Wystawa czynna była do 1 września 2019 r.
WYSTAWA CZASOWA

"Uwaga historia! Odtwórstwo historyczne wczesnego średniowiecza w Polsce"

"Uwaga historia!" była pierwszą w Polsce wystawą prezentującą ruch odtwórstwa historycznego (ang. Historical Reenactment). Skupiliśmy się wyłącznie na tej części ruchu, która odtwarza okres wczesnego średniowiecza. Opowiedzieliśmy jego historię od lat 60. XX w., aż do początku XXI w. - do momentu, kiedy ruch ten się ostatecznie ukształtował.

Wystawa czynna była do 28 lipca 2019 r.


poprzednia 1 2 3 4 następna