Nasza oferta


WYSTAWA CZASOWA

"Archeologia Gniezna"

Wystawa opowiadała o historii badań archeologicznych w Gnieźnie od ich początku aż do czasów najnowszych. W badania te duży wkład wnosili gnieźnieńscy muzealnicy. Zgromadziliśmy na niej prawie 300 zabytków pochodzących z różnych epok, od drobnych fragmentów ceramiki, po drewnianą łódź oraz drewniane rury wodociągowe.

Wystawa czynna była do 30 grudnia 2018 r.
WYSTAWA CZASOWA

"Czerwień - gród między wschodem a zachodem"

Wystawa prezentowała ponad 700 zabytków pochodzących z badań archeologicznych na terenie Czermna, utożsamianego z dawnym Czerwieniem. Tereny te we wczesnym średniowieczu były swoistą bramą monarchii wczesnopiastowskiej na wschód. Wszystkie eksponaty pokazywane na wystawie pochodziły ze zbiorów Muzeum Regionalnego im. dr. Janusza Patera w Tomaszowie Lubelskim.

Wystawa czynna była do 4 listopada 2018 r.
WYSTAWA CZASOWA

"Wielkie Morawy"

Była to pierwsza od czterech dekad wystawa prezentująca kulturę Wielkich Moraw. Prezentowaliśmy na niej ponad 700 zabytków, z których większość odkryta została w przeciągu ostatnich trzech dekad i nigdy nie wyjechała poza Czechy i Słowację. Ekspozycja w Gnieźnie była efektem współpracy pomiędzy naszym muzeum a Instytutem Archeologii Czeskiej Akademii Nauk w Brnie oraz Muzeum Ziemi Morawskiej.

Wystawa czynna była do 24 czerwca 2018 r.
WYSTAWA CZASOWA

"Wikingowie w Polsce? Zabytki skandynawskie z ziem polskich"

Na wystawie nie tylko prezentowaliśmy ponad 130 zabytków związanych ze Skandynawami na ziemiach polskich, ale również staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie kim byli i co tu robili. Znak zapytania w tytule, był pewnym wyzwaniem dla zwolenników tez o wielkiej roli Skandynawów w kształtowaniu się państwa polskiego.

Wystawa czynna była do 22 listopada 2017 r.
WYSTAWA CZASOWA

"Wystawa zabawek"

Jak tytuł wskazuje, wystawa opowiadała o zabawkach od tych z wczesnego średniowiecza, aż do współczesności. Chcieliśmy tym samym pokazać, że tak jak zmieniał się świat, zmieniały się również zabawki, jednak pewne cechy wspólne zawsze pozostawały - niezależnie od epoki. Na wystawie zgromadziliśmy ponad 400 eksponatów.

Wystawa czynna była do 12 lutego 2017 r.
WYSTAWA CZASOWA

"Chrzest-św. Wojciech-Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna"

Wystawa przygotowana była z okazji 1050. rocznicy chrztu Mieszka I. Prezentowała ona znaczenie chrztu i jego następstw, zarówno politycznych jak i kulturowych, dla rozwoju Polski, na przykładzie Gniezna. Wystawa była efektem współpracy Muzeum z Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie oraz Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Wystawa czynna była do 25 października 2016 r.
WYSTAWA CZASOWA

"Dawna wytwórczość na ziemiach polskich"

Wystawa opowiadała o wytwórczości na terenie obecnych ziem polskich od pradziejów, aż do wczesnego średniowiecza. Ukazywała różnorodne dziedziny owej wytwórczości od pozyskiwania surowca, poprzez jego przetwarzanie, aż do gotowego przedmiotu. W ten sposób pokazywaliśmy jak wiele czynności trzeba było wykonać kiedyś, aby stworzyć tak niepozorną rzecz jak np. naczynie gliniane.

Wystawa czynna była do 4 października 2015 r.
WYSTAWA MOBILNA

"Legenda o piastowskiej Matce Królów"

Czy tajemnicza córka Mieszka I i Dobrawy była jedną z najpotężniejszych kobiet swoich czasów, królową trzech krajów, matką trzech królów – w tym Knuta Wielkiego, panującego w Skandynawii i Anglii, jednego z najważniejszych władców wczesnego średniowiecza?
WYSTAWA MOBILNA

"Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich"

Za co zginął św. Wojciech? Jakie były skutki jego śmierci? Po co powstały drzwi gnieźnieńskie i jak je czytać? Na te i inne pytania odpowiada nasza wystawa mobilna oraz towarzysząca jej animacja z elementami LIVE Action.
IMG

„Interaktywne Muzeum Gniezna: Rzemiosło i przemysł Gniezna"

Tysiąclecie to osiedle, które przez lata stanowiło bazę mieszkaniową dla pracowników gnieźnieńskiego przemysłu. Tutaj też mieszkał Janusz Chlasta - fotoreporter, którego zdjęcia pokazujemy na wystawie.

Wystawa czynna była do 31 października 2023 r.


poprzednia 1 2 3 4 następna