Poznaj nas


Historia Muzeum

Historia Muzeum

Początki naszego Muzeum wiążą się z badaniami archeologicznymi prowadzonymi w Gnieźnie od końca lat 40. XX w. W związku z nimi, w 1956 r. powołano pierwszą placówkę muzealną – Oddział Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Jego zadaniem była prezentacja wyników badań archeologicznych oraz opieka nad pozyskanymi w czasie ich trwania zabytkami. Ówczesna siedziba gnieźnieńskiego oddziału MAP znajdowała się przy ul. Św. Jana. W tym samym budynku była przychodnia lekarska. Już dawno nie ma tam żadnego muzeum, ale przychodnia została.

W 1966 r. najwyższe władze państwowe w Warszawie podjęły decyzję, aby w Gnieźnie zbudować wielki kompleks edukacyjno-sportowy, Pomnik Mieszka I i Bolesława Chrobrego, w którym miało znaleźć się miejsce dla muzeum. Było to związane z obchodami 1000-lecia państwowości polskiej. Ostatecznie, po kilku latach w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, powstał projekt całego kompleksu. Prace budowlane rozpoczęto w 1973 r. W tym samym roku, na bazie gnieźnieńskiego oddziału MAP, powołano samodzielną instytucję pn. Muzeum w Gnieźnie. Do czasu oddania do użytku nowego budynku, jego siedziba znajdowała się w budynku przy ul. Św. Jana. 

Prace budowlane nad kompleksem-pomnikiem trwały do 1978 r. Z pierwotnych, wielkich planów ostatecznie wybudowano tylko kompleks trzech połączonych ze sobą budynków: Muzeum, Liceum oraz aulę widowiskową. Nowa siedziba Muzeum, była (i jest), jedną z niewielu zaprojektowanych w Polsce, specjalnie na potrzeby muzealne. Budynek w stylu postmodernistycznym, jak na owe czasy był bardzo nowoczesny i bogato wykończony. Marmury na posadzki sprowadzano aż z Węgier, a specjalną instalację artystyczną dla nowego Muzeum, zaprojektowała znana artystka - Magdalena Abakanowicz.

Nowe Muzeum w Gnieźnie nie zajmowało się już wyłącznie wczesnym średniowieczem, ale także historią samego miasta i okolic. Pierwszą wystawę główną pn. „Początki Państwa Polskiego” otwarto w 1983 r. Była ona wówczas jedną z najnowocześniejszych w Polsce. W tym samym roku oficjalnie nadano nową nazwę – Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Dane kontaktowe

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: sekretariat@muzeumgniezno.pl

NIP: 784-10-10-561, REGON: 639755382

PKOBP Oddział 1 w Gnieźnie
PL 16 1020 4115 0000 9402 0004 0816

Wycieczki, zajęcia muzealne, zwiedzanie indywidualne:
t: 61 426 46 41 w. 210
e: rezerwacje@muzeumgniezno.pl


ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Piastoziemcy
Wczesneśredniowiecze