Wystawy


Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich

Zdjęcie ilustrujące artykuł: Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich
 


Opowiada ona o życiu św. Wojciecha, o czasach w których żył oraz o jednym z najważniejszych zabytków romańskich w Polsce: o drzwiach gnieźnieńskich. To one właśnie są punktem wyjścia do naszej historii. Na wystawie wiele miejsca poświęcamy przyczynom dla których zginął św. Wojciech, a także skutkom jego śmierci. Staramy się również odpowiedzieć na pytanie co by było gdyby... gdyby misja św. Wojciecha się powiodła lub gdyby się nie powiodła, ale św. Wojciech by przeżył.

Wystawa nie składa się ona z zabytków, a z mobilnych ekspozytorów (ścianek tekstylnych). Ważną częścią wystawy jest animacja z elementami LIVE Action. Podczas prac nad wystawą duży udział mieli uczniowie gnieźnieńskiego I Liceum Ogólnokształcącego , których uwagi dotyczące nie tylko samego scenariusza wystawy czy animacji, ale także języka zastosowanej narracji, pozwoliły nam wspólnie stworzyć wystawę, która nie tylko jest interesująca dla młodego człowieka, ale też jest dla niego łatwa w odbiorze.W ramach wystawy stworzyliśmy również pakiet edukacyjny dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych z przykładowymi scenariuszami lekcji oraz materiałami dla nauczycieli.

Wystawa była już prezentowana w kilkudziesięciu miejscach w całym kraju: w szkołach, ośrodkach kultury, muzeach czy instytucjach publicznych. Gościła także poza granicami naszego kraju, m.in. w szkołach polonijnych w Irlandii czy w Niemczech 

Projekt powstał dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Wystawa "Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich”, podobnie jak "Legenda o piastowskiej Matce Królów" została tak skonstruowana, aby było można je prezentować w "nie-muzealnych" przestrzeniach, np. w szkołach, centrach kultury, bibliotekach czy innych instytucjach. W oznaczeniu "mobilne" podkreślamy prostą i ekonmiczną organizację i aranżację oraz transport, montaż i demontaż.

Wystawy udostępniamy bezpłatnie, jedyny koszt po stronie wypożyczającego to koszt transportu (przy wypożyczeniu i zwrocie elementów wystaw).  

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych wystaw mobilnych - tutaj

Chętnie udzielimy szczegółowych informacji o termiach i zasadach wypożyczenia
t: 61 426 46 41 wew. 210
e: rezerwacje@muzeumgniezno.pl


Organizator:
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Współpraca:
I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie

Scenariusz wystawy:
dr Michał Bogacki (MPPP)
dr hab. prof. UŚ Jakub Morawiec
Karol Pituła (Twórcza10)
Sławomir Uta (Twórcza 10)

Autorzy pakietu edukacyjnego:
dr hab. prof. UAM Danuta Konieczka-Śliwińska
prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk
dr hab. prof. UAM Leszek Wetesko

Oprawa graficzna oraz animacja o św. Wojciechu
Twórcza10


Św. Wojciech drzwi gnieźnieńskie


MIEJSCE:
Wszędzie
TYP WYSTAWY:
WYSTAWA MOBILNA
WSTĘP:
REZERWACJA:
61 426 46 41 w. 210
rezerwacje@muzeumgniezno.pl