Nasza oferta


"Legenda o piastowskiej Matce Królów"

Zdjęcie ilustrujące artykuł: "Legenda o piastowskiej Matce Królów"
 


„Legenda o piastowskiej Matce Królów” to wystawa o Świętosławie/Sygrydzie-Storradzie, jednej z najważniejszych kobiet przełomu I i II tysiąclecia. Jej życie, związane ze Skandynawią, to ciągła walka kobiety o pozycję w zdominowanym przez mężczyzn świecie wczesnego średniowiecza. To historia jak z dobrego hollywoodzkiego filmu, są w niej: miłość, zdrada, wielka polityka i bitwy, a przede wszystkim dramatyczne zwroty akcji. Nic dziwnego, że losy tej postaci stały się inspiracją do powstania jednej z poczytniejszych polskich powieści historycznych naszych czasów autorstwa Elżbiety Cherezińskiej.

Jednak czy Świętosława/Sygryda-Storrada rzeczywiście istniała? Czy może jest to późniejsza legenda powstała wokół historycznie potwierdzonej, ale nieznanej z imienia córki Mieszka I i Dobrawy?

Wystawa nie jest typową muzealną ekspozycją z zabytkami. To wystawa mobilna: składa się ze ścian materiałowych (samodzielny system ekspozycyjny), na których prezentowane są różne zagadnienia związane z tytułową postacią. Ważnym elementem projektu jest film animowany z elementami LIVE Action przedstawiający legendę Świętosławy/Sygrydy-Storrady. W rolę królowej wcieliła się Gosia Koszkul, popularyzatorka archeologii i youtuberka prowadząca kanał Przygodowa TV. W realizacji całości uczestniczyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, dzięki którym treść i forma są dostosowane do gustów i estetyki młodszych odbiorców.

Projekt został zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z „Funduszu Promocji Kultury” oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Jest to druga po "Legendzie o świętym Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich" wystawa mobilna naszego Muzeum, opowiadająca o legendarnych wątkach z wczesnośredniowiecznej historii Polski.

Obie zostały tak przygotowane, aby było można je prezentować w "nie-muzealnych" przestrzeniach, np. w szkołach, centrach kultury, bibliotekach czy innych instytucjach. W oznaczeniu "mobilne" podrkerślamy prostą i ekonmiczną organizację i aranżację oraz transport, montaż i demontaż.

Wystawy udostępniamy bezpłatnie, jedyny koszt po stronie wypożyczającego to koszt transportu (przy wypożyczeniu i zwrocie elementów wystaw). 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych wystaw mobilnych - tutaj

Chętnie udzielimy szczegółowych informacji o termiach i zasadach wypożyczenia
t: 61 426 46 41 wew. 210
e: rezerwacje@muzeumgniezno.pl


Organizator:
Muzeum Początków Panstwa Polskiego w Gnieźnie

Autorzy wystawy:
dr Michał Bogacki (MPPP)
dr hab. prof. UŚ Jakub Morawiec
Karol Pituła

Scenariusz i reżyseria filmu:
Sławomir Uta
Karol Pituła

Współpraca:
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
Agnieszka Białas (I LO)
Małgorzata Koszkul (Świętosława)

Koncepcja i realizacja:
twórcza10.pl


Świętosława


MIEJSCE:
Wszędzie
TYP WYSTAWY:
WYSTAWA MOBILNA
WSTĘP:
REZERWACJA:
61 426 46 41 w. 210
rezerwacje@muzeumgniezno.pl




Dane kontaktowe

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: sekretariat@muzeumgniezno.pl

NIP: 784-10-10-561, REGON: 639755382

PKOBP Oddział 1 w Gnieźnie
PL 16 1020 4115 0000 9402 0004 0816

Wycieczki, zajęcia muzealne, zwiedzanie indywidualne:
t: 61 426 46 41 w. 210
e: rezerwacje@muzeumgniezno.pl


ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od wtorku do niedzieli
od 9.00 do 16.00
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Piastoziemcy
Wczesneśredniowiecze