Zobacz też


Alkoholowe losy

Zdjęcie ilustrujące artykuł: Alkoholowe losy
 


W ramach programu "Nie kitraj zabytków" Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie pragniemy przybliżyć postać niezwykłego człowieka, który swoją działalnością przyczynił się do rozwoju miasta Gniezna oraz polskiego przemysłu alkoholowego. Bolesław Michał Kasprowicz, urodzony w Czempiniu koło Kościana w 1859 r., stał się ikoną lokalnej i ogólnopolskiej historii. W 1888 r., mając zaledwie 29 lat, przeniósł się do Gniezna i tam założył swoją pierwszą fabrykę wódek i likierów. Początkowo była to lokalna działalność, ale dzięki nieustannemu wysiłkowi, ambicji oraz pasji do tworzenia doskonałych alkoholi, jego produkty szybko zdobyły uznanie nie tylko w Polsce, ale także w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jego butelki ozdobione charakterystycznym logo z wizerunkiem karpia stały się symbolem jakości i smaku. Jednym z najbardziej popularnych produktów była wódka Soplica, której pierwsze partie zostały wyprodukowane w 1891 r. Nie ograniczając się tylko do produkcji wódek i likierów, Kasprowicz stopniowo rozszerzał swoją ofertę. Produkcja koniaków, win, nalewek, rumu, araku oraz napojów bezalkoholowych stała się integralną częścią jego zakładu. To podejście do różnorodności produktów było niezwykle innowacyjne jak na tamte czasy.

Pocztówka fotograficzna, u. Dąbrówki, przy której mieściła się fabryka B. M. Kasprowicza, ze zbiorów MPPP

Bolesław Michał Kasprowicz to nie tylko utalentowany przemysłowiec. Był również zaangażowany w życie społeczne i polityczne swojego miasta i kraju. Jako pomysłodawca i współtwórca Targów Poznańskich, przyczynił się do rozwoju gospodarczego regionu. Przed wybuchem powstania wielkopolskiego i w trakcie jego trwania, stanął na czele Rady Robotniczej i Rady Ludowej. W 1919 r. objął urząd prezydenta Gniezna, aktywnie uczestnicząc w procesie odzyskiwania niepodległości przez Polskę.

Jego wkład w rozwój oświaty i edukacji także nie może być zapomniany. Kasprowicz ufundował Gimnazjum Żeńskie im. Bł. Jolenty w Gnieźnie, utrzymując je z własnych środków przez kilka lat. Sukcesy firmy Kasprowicza nie ograniczały się tylko do Polski. Do 1928 r. firma zarejestrowała aż 104 prawnie zastrzeżone nazwy towarowe, a na niektóre z wytwarzanych alkoholi udało się uzyskać prawa patentowe. To dowodziło nie tylko wysokiej jakości produktów, ale także umiejętności marketingowych Kasprowicza, który aktywnie uczestniczył w wystawach i targach gospodarczych, zdobywając wiele nagród w kraju i za granicą.

Niestety, II wojna światowa i okupacja przyniosły upadek firmy Kasprowicza, a po wojnie nacjonalizacja przemysłu alkoholowego dokonana przez władze komunistyczne zakończyła jego wieloletnią działalność.

Pierwsze butelki z produkowanych przez Kasprowicza alkoholi trafiły do Muzeum  w 1978 r. Te najnowsze (i to nawet z trunkiem w środku!) zostały ofiarowane Muzeum w roku 2023. Dzięki nim możemy odkrywać historię i dziedzictwo tego niezwykłego człowieka. Bolesław Michał Kasprowicz to postać, która zasługuje na pamięć i docenienie nie tylko jako przemysłowiec, ale także jako patriota, filantrop i aktywny członek społeczności gnieźnieńskiej. Jego historia stanowi inspirację dla przyszłych pokoleń oraz dowód na to, że marzenia i zaangażowanie mogą przyczynić się do znaczącego wpływu na społeczeństwo i kraj.

Dane kontaktowe

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: sekretariat@muzeumgniezno.pl

NIP: 784-10-10-561, REGON: 639755382

PKOBP Oddział 1 w Gnieźnie
PL 16 1020 4115 0000 9402 0004 0816

Wycieczki, zajęcia muzealne, zwiedzanie indywidualne:
t: 61 426 46 41 w. 210
e: rezerwacje@muzeumgniezno.pl


ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od wtorku do niedzieli
od 9.00 do 16.00
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Piastoziemcy
Wczesneśredniowiecze