Nie kitraj zabytków


Program "Nie kitraj zabytków"

Program "Nie kitraj zabytków"
Fot. Butelki po alkoholach produkowanych przez Bolesława Kasprowicza, fot. Dariusz Pietraszewski (MPPP)

Czy w Waszych szufladach żółkną zdjęcia i dokumenty krewnych? Znaleźliście stary cylinder stryja, okulary pradziadka, obrazy babci i nie wiecie co z nimi zrobić? Może macie ciekawe przedmioty z przeszłości, nawet tej nieodległej? Pochwalcie się nimi w Muzeum!

„Nie kitraj zabytków” to program Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, którego celem jest gromadzenie i opisywanie śladów dziedzictwa poprzednich pokoleń. Każdy kto się do nas zgłosi, może liczyć na pomoc. Specjaliści ocenią wartość historyczną obiektu, wesprą doradztwem w zakresie jego konserwacji, a jeśli zechce, obiekty mogą zostać częścią muzealnych zbiorów. Oddana pamiątka zostanie dokładnie opisana i skatalogowana, a przede wszystkim… nigdy nie przepadnie.

Skontaktujcie się z nami, my zadbamy o resztę:
t: 61 426 46 41 w. 241
e: sekretariat@muzeumgniezno.pl

Oprócz pozyskiwania zabytków, prowadzimy szereg działań promocyjnych i popularyzacyjnych wspierających akcję. W ramach programu tworzymy wystawy, piszemy artykuły i prowadzimy zajęcia edukacyjne.

Wystawy „Nie kitraj zabytków” to ekspozycje plenerowe odbywające się w Gnieźnie w sezonie wakacyjnym. W całym mieście, w witrynach sklepowych, montujemy wielkoformatowe naklejki opowiadające o pozyskanych zabytkach, ich historii i o tym, jak trafiły do Muzeum. To ostatnie staje się często niezwykłą opowieścią. Więcej tutaj.

Artykuły dotyczą głównie zabytków, które przekazane zostały do muzealnych zbiorów. To forma podziękowania, ale przede wszystkim udokumentowania wspomnień idących za oddanym przedmiotem. Więcej tutaj.

Lekcje pt. „Zabytki, źródła? A na co to komu?” to oferta edukacyjna przeznaczona dla klas 4-8 gnieźnieńskich szkół podstawowych. Muzealny edukator udaje się do zainteresowanych placówek, gdzie bezpłatnie przeprowadza zajęcia dotyczące źródeł historycznych, zabytków i ich konserwacji. Chcecie dowiedzieć się więcej?

Chętnie odpowiemy na pytania i zarezerwujemy termin:
t: 61 426 46 41 w. 210
e: rezerwacje@muzeumgniezno.pl

Konspekty lekcji w ramach programu "Nie kitraj zabytków"
Konspekt lekcji „Zabytki, źródła? A na co to komu?” dla klas 4-6
Konspekt lekcji „Zabytki, źródła? A na co to komu?” dla klas 7-8

Instrukcja prowadzenia ewidencji, pozyskiwania, opracowywania i ruchu zabytków w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Fot. Marcelina Chrzanowska, MPPP
Fot. Weronika Zmudzińska, MPPP
Fot. Weronika Zmudzińska, MPPP
Fot. Marcelina Chrzanowska

Dane kontaktowe

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: sekretariat@muzeumgniezno.pl

NIP: 784-10-10-561, REGON: 639755382

PKOBP Oddział 1 w Gnieźnie
PL 16 1020 4115 0000 9402 0004 0816

Wycieczki, zajęcia muzealne, zwiedzanie indywidualne:
t: 61 426 46 41 w. 210
e: rezerwacje@muzeumgniezno.pl


ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Piastoziemcy
Wczesneśredniowiecze