Poznaj nas


Piast Superstars
KOMUNIKATY

Piast Superstars

Projekt „Piast Superstars” zakłada stworzenie i publikację utworów audiowizualnych, z których każdy będzie osobną opowieścią o władcach z dynastii Piastów doby wczesnego średniowiecza. Nowatorskość przedsięwzięcia polega na wykorzystaniu formy muzyki rockowej oraz konwencji teledysku do przekazania treści historycznych.

Badania georadarowe na Wzgórzu Lecha
KOMUNIKATY

Badania georadarowe na Wzgórzu Lecha

Nasze Muzeum rozpoczęło zadanie pod nazwą „Opracowanie i publikacja badań wykopaliskowych w Gnieźnie, prowadzonych w latach 1948 -1953", które otrzymało dofinansowanie w ramach programu „Ochrona zabytków archeologicznych” Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Rezultatem tego projektu będzie publikacja książkowa, zawierająca interdyscyplinarne opracowanie wyników badań tzw. „milenijnych”, prowadzonych na terenie gnieźnieńskiego grodu w latach 1948-1953.
W ramach realizowanego projektu zaplanowano także badanie georadarem.

Spotkanie pt. „Melancholia a sopran polski z Witkowa – Claire Dux”
IMG

Spotkanie pt. „Melancholia a sopran polski z Witkowa – Claire Dux”

Drugie spotkanie z cyklu „Tożsamość Fyrtli” realizowane w ramach projektu Interaktywne Muzeum Gniezna dedykowane było wybitnej divie operowej z Witkowa. Claire Dux śpiewała w największych salach operowych zarówno Europy jak i USA. Życie i niesamowite podboje artystyczne „dziewczyny z Witkowa” przybliżył gnieźnieński regionalista, śpiewak operowy Dawid Jung.

Spotkanie pt. "Bolesław Karpowicz i Zygmunt Karpiński"
IMG

Spotkanie pt. "Bolesław Karpowicz i Zygmunt Karpiński"

W ramach projektu Interaktywne Muzeum Gniezna odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Tożsamość Fyrtli”. Dedykowane ono było dwóm gnieźnianom, którzy po abdykacji cesarza Wilhelma 10 listopada 1918 roku przyozdobili czerwonymi flagami Rady Robotniczej gnieźnieński Ratuszu. Bolesław Kasprowicz gnieźnieński fabrykant i filantrop to człowiek, któremu miasto zawdzięcza wiele. Drugi bohater to Zygmunt Karpiński, który między innymi w czasach II wojny światowej z narażeniem życia ratował polski depozyt bankowy.

Historia znów trafiła na sklepowe witryny
WYSTAWY

Historia znów trafiła na sklepowe witryny

Wakacje to dobry czas na poznawanie ciekawych historii, na przykład o początkach Polski. Można to robić na wiele sposobów. My proponujemy wystawę na witrynach sklepowych w różnych lokalizacjach w centrum Gniezna. Tworzą ją rysunki Tomasza Pląskowskiego, które w dowcipny sposób ilustrują mniej znane wątki z historii wczesnego średniowiecza.

Spacer przewodnicki po ulicy Farnej
IMG

Spacer przewodnicki po ulicy Farnej

Nasze Muzeum powraca do cieszących się wielkim zainteresowaniem, spacerów przewodnickich w gwarze „100 metrów historii”. Będzie to niepowtarzalna okazja na dotknięcie obyczajowości i tożsamości małego fragmentu Gniezna, nie tylko z przełomu XIX i XX wieku. W tej popularyzatorskiej formie – krótkiej wycieczki adresowanej nie tylko do mieszkańców Gniezna, nie zabraknie gwary i elementów humoru miejskiego, czy chwil grozy.

Wystawa "Przystanek: Targowisko"
IMG

Wystawa "Przystanek: Targowisko"

Od 15 maja do 30 lipca na Targowisku przy ul. Warszawskiej w Gnieźnie "Przystanek: Targowisko" prezentowana była wystawa plenerowa o historii i współczesności tego miejsca, powstała w ramach "Interaktywnego Muzeum Gniezna 2021".


"Sztukosłowiańskość" - nowa wystawa czasowa
KOMUNIKATY

"Sztukosłowiańskość" - nowa wystawa czasowa

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin naszego Muzeum: na powitanie mamy niezwykłą wystawę czasową "Sztukosłowiańskość. Słowiańszczyzna w polskim malarstwie, rysunku i grafice od XIX wieku".

Interaktywne Muzeum Gniezna w EtnoPolsce
IMG

Interaktywne Muzeum Gniezna w EtnoPolsce

Wystawy, spotkania, spacery przewodnickie, zajęcia muzealne także online, videofelietony „Interaktywnego Muzeum Gniezna 2021” otrzymały dofinansowanie z Programu EtnoPolska Narodowego Centrum Kultury.

PIAST SUPERSTARS z Fundacją PZU
WYDARZENIA

PIAST SUPERSTARS z Fundacją PZU

Fundacja PZU wspiera nasze projekty popularyzujące historię początków państwa polskiego. Tym razem jest to projekt muzyczny: piosenki i teledyski o pierwszych władcach.

poprzednia 1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 następna

Dane kontaktowe

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: sekretariat@muzeumgniezno.pl

NIP: 784-10-10-561, REGON: 639755382

PKOBP Oddział 1 w Gnieźnie
PL 16 1020 4115 0000 9402 0004 0816

Wycieczki, zajęcia muzealne, zwiedzanie indywidualne:
t: 61 426 46 41 w. 210
e: rezerwacje@muzeumgniezno.pl


ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od wtorku do niedzieli
od 9.00 do 16.00
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Piastoziemcy
Wczesneśredniowiecze