Nasza oferta
"Interaktywne Muzeum Gniezna: Rzemiosło i przemysł w Gnieźnie"

W ramach Gnieźnieńskiego Festiwalu Fotografii „Z Garażu Janusza Chlasty” powstała jedna z wystaw plenerowych pt. "Interaktywne Muzeum Gniezna: Rzemiosło i przemysł w Gnieźnie".
Tysiąclecie to osiedle, które przez lata stanowiło bazę mieszkaniową dla pracowników gnieźnieńskiego przemysłu. Tutaj też mieszkał Janusz Chlasta - niezwykle ważny dla dokumentacji Gniezna fotoreporter. I właśnie tu, niemal na styku wszystkich zakładów pracy z czasów PRL, oglądać mogliście unikatowe zdjęcia znanego nam fotografa.
Janusz Chlasta był gnieźnieńskim fotografem prasowym i dokumentalistą związanym z „Głosem Załogi”, „Przemianami” i „Głosem Wielkopolskim”. Pozostawił w swojej spuściźnie sporą kolekcję zdjęć przedstawiających przemysł i rzemiosło gnieźnieńskie. Przemysłowe Gniezno XX w. – jego rozwój zarówno technologiczny, jak znaczna liczba zatrudnionych – to przede wszystkim czasy lat 60., 70. i 80. XX w. Na 7 planszach wystawy nie sposób pokazać wszystkiego, co utrwalił nasz bohater. To tylko niewielki wycinek jego pracy.
Wystawa otwarta była od 1 września do 31 października 2023 r. przy ul. Budowlanych 5 w Gnieźnie.
Wystawa realizowana jest w ramach projektu: “Interaktywne Muzeum Gniezna 2023 r. Niepodległość: walka, praca i piosenka” dotowanego z programu Niepodległa funduszu dotacyjnego Biura Projektu Niepodległa.
Organizator wystawy:
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Kurator wystawy:
Jarosław Mikołajczyk (MPPP)
Wsparcie merytoryczne:
Władysław Nielipiński
Zdjęcia ze zbiorów:
Janusz Chlasta
Władysław Nielipiński
Zdjęcia wystawy:
Marcelina Chrzanowska (MPPP)
Opracowanie graficzne:
TUTU concept
wystawa plenerowa wystawa IMG