Zobacz też


Wielolecie

Zdjęcie ilustrujące artykuł: Wielolecie
 


Do 31 grudnia 2023 r. w naszym Muzeum zwiedzać można wystawę czasową „Wielolecie Muzeum”, która poświęcona jest historii Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz gnieźnieńskiemu muzealnictwu. Nazwa nawiązuje do wielu jubileuszy, które celebrujemy w tym roku. Począwszy od 50-lecia założenia samodzielnego Muzeum w Gnieźnie, 45-lecia oddania do użytku budynku Muzeum oraz 40-lecia nadania dzisiejszej nazwy i otwarcia pierwszej wystawy stałej. Okazji rocznicowych mamy w tym roku więcej, bo świętować możemy także 85-lecie rozpoczęcia pierwszych, poważnych badań archeologicznych w Gnieźnie oraz 75-lecie powojennych badań nad początkami państwa polskiego w Gnieźnie. Wystawa "Wielolecie Muzeum" jest nie tylko retrospektywnym spojrzeniem na przeszłość, ale także manifestem pewnej idei - nieustannego poszukiwania nowych form przekazywania wiedzy, rozwijania się i adaptacji do zmieniających się czasów. To nie tylko obchody rocznic, lecz także podziękowanie za dziedzictwo, które zostało z nami przez te wszystkie lata, a jednocześnie zachęta do odkrywania nowych horyzontów wiedzy i kultury oraz historii Gniezna. Więcej o wystawie „Wielolecie Muzeum” TUTAJ.

Inauguracja roku szkolnego w Zespole Obiektów Pomnik Mieszka I i Bolesława Chrobrego, uroczystości na dziedzińcu, fot. Aleksander Matczyński, fotograf muzealny, 1978 r., ze zbiorów MPPP.

W 1978 r. nowa siedziba I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz aula, zostały uroczyście oddane do użytku. Początkowo ogłoszono akt budowy pomnika Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Koncepcja wybudowania kompleksu budynków zrodziła się wraz z obchodami milenijnymi, które przypadały na 1966 r. W wyniku ewoluowania pomysłu powstał plan zagospodarowania przestrzeni obejmujący: muzeum, szkołę, aulę widowiskową, internat, pomieszczenia warsztatowe, stołówkę, sale sportowe oraz pomnik. Projekt realizowano w latach 1973-1978 według zwycięskiego projektu zespołu Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Uroczyste przekazanie budynku do użytku miało miejsce 4 września 1978 r., termin ten jednocześnie był początkiem nowego roku szkolnego 1978/79. Uczniowie, którzy rozpoczynali edukację w nowym obiekcie przy ul. prof. Józefa Kostrzewskiego, na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia otrzymali pamiątkowe chusty. W 2000 r. otrzymaliśmy taką chustę do naszych zbiorów muzealnych. Ma kształt trójkąta równoramiennego, widnieje na niej herb Gniezna - Biały Orzeł na czerwonym polu, z tabliczką "GNIEZNO '78". Całość utrzymana jest w niebieskich barwach, a wzdłuż brzegów widnieje napis "WITAJ SZKOŁO".

Chusta upamiętniająca inaugurację roku szkolnego 1978/1979, fot. Dariusz Pietraszewski, 2023 r., ze zbiorów MPPP. 

Plany były wielkie, ale ostatecznie z pierwotnego projektu zrealizowano trzy budynki: muzeum, szkołę oraz aulę. Uroczystości inauguracyjne miały podniosły charakter, przybyli przedstawiciele władz świeckich. Nowe przestrzenie oddane do użytku znacząco różniły się od dotychczasowej architektury Gniezna. Budynek w stylu modernistycznym, z dużymi przestrzeniami, robił ogromne wrażenie, biorąc pod uwagę realia życia w czasach PRL-u. Zespół architektów zadbał, aby już od wejścia nowy kompleks robił wrażenie. Warto dodać, że na specjalne zamówienie, artystka Magdalena Abakanowicz wykonała „Kompozycję monumentalną”, która od momentu otwarcia nowego budynku Muzeum do 2009 r. prezentowana była w przestrzeni głównej klatki schodowej, łączącej przyziemie, parter i piętro budynku. Nie tylko wystrój stał na najwyższym poziomie, wyposażenie sal lekcyjnych oraz przestrzeni muzealnej było sprowadzane z zagranicy i jak na panujące ówcześnie w Polsce standardy reprezentowało najwyższą jakość. Żadna szkoła w Polsce ani muzeum nie mogło pochwalić się sprzętem multimedialnym na taką skalę, a mówimy tu o m.in. kilkudziesięciu rzutnikach.

Nawet tak niepozorny relikt, jak prezentowana chusta, stanowi nie tylko materialne świadectwo przeszłości, ale także inspiruje do refleksji nad zmianami, jakie zaszły w edukacji i muzealnictwie. W tym roku przypada również wyjątkowy jubileusz dla I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, które obchodzi 160-lecie. Chusta łączy w sobie historię wspólnej przestrzeni Muzeum oraz szkoły, które od 45 lat tworzą zgrany duet.

Dane kontaktowe

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: sekretariat@muzeumgniezno.pl

NIP: 784-10-10-561, REGON: 639755382

PKOBP Oddział 1 w Gnieźnie
PL 16 1020 4115 0000 9402 0004 0816

Wycieczki, zajęcia muzealne, zwiedzanie indywidualne:
t: 61 426 46 41 w. 210
e: rezerwacje@muzeumgniezno.pl


ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Piastoziemcy
Wczesneśredniowiecze