Poznaj nas
Konferencja „Szukalski słowiański. (Re)interpretacja dziedzictwa”

Konferencja popularnonaukowa „Szukalski słowiański. (Re)interpretacja dziedzictwa”
Zapraszamy do udziału w konferencji pt. „Szukalski słowiański. (Re)interpretacja dziedzictwa”, która odbędzie się 22 listopada 2024 r. w siedzibie Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Będzie ona stanowić dopełnienie kluczowych wątków poruszanych na wystawie czasowej „Szukalski słowiański. (Re)konstrukcja dziedzictwa”, którą zaprezentujemy w Muzeum od 13 października 2024 r. do 16 marca 2025 r.
Słowiańszczyzna i wątki nawiązujące do historii oraz archeologii ziem polskich odgrywały istotną rolę w życiu i twórczości Stanisława Szukalskiego (pseud. Stach z Warty). Postać Kraka czy słynny czterotwarzowy posąg, znany powszechnie jako Światowid ze Zbrucza, to wymowne motywy, do których artysta powracał regularnie i które darzył szczególnym sentymentem. Chociaż wystawa w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie poruszy wiele różnych aspektów „słowiańskiego ouvre” Stanisława Szukalskiego, nie wszystkie z nich zostaną wyczerpane. Aby jeszcze głębiej zanurzyć się w świat inspiracji, wyobraźni oraz dzieł Stacha z Warty, a także aby lepiej poznać i zrozumieć dawną i współczesną recepcję jego sztuki, pragniemy zainicjować spotkanie w gronie specjalistów, kolekcjonerów oraz entuzjastów tego nietuzinkowego artysty.
Wśród tematów, które chcielibyśmy poruszyć w trakcie planowanej konferencji są m.in. motywy słowiańskie w korespondencji Stanisława Szukalskiego; pogaństwo i ludowość w jego sztuce oraz piśmiennictwie; archeologiczne fascynacje Stacha z Warty oraz jego sentymenty wobec piastowskich władców. Pragniemy także zastanowić się nad tym, jak, kiedy i dlaczego narodziły się jego zainteresowania światem przeszłości, jak ewoluowały, i czy „amerykański Szukalski” był nadal „słowiański”. Istotna będzie dla nas także współczesna recepcja jego sztuki, tak w formie tatuażu, jak również wśród środowisk neopogańskich. Ważne będą ponadto głosy kolekcjonerów – ich artystyczne inspiracje, wyzwania i trudności w tropieniu kolejnych obiektów oraz niespodziewane odkrycia.
Wystąpienia konferencyjne planowane są na 15 minut, a po każdym z nich przewidujemy 15-minutową dyskusję.
Serdecznie zachęcamy zarówno profesjonalnych badaczy, jak i entuzjastów Stacha z Warty do zgłaszania propozycji referatów do 30 września 2024 r.
Propozycje prosimy wysyłać mailowo na adres konferencja@muzeumgniezno.pl (tytuł wraz z abstraktem do 1000 znaków ze spacjami).
Konferencja jest bezpłatna dla prelegentów. Obrady będą miały charakter otwarty.
konferencja szukalski
Dane kontaktowe
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: sekretariat@muzeumgniezno.pl
NIP: 784-10-10-561, REGON: 639755382
PKOBP Oddział 1 w Gnieźnie
PL 16 1020 4115 0000 9402 0004 0816
Wycieczki, zajęcia muzealne, zwiedzanie indywidualne:
t: 61 426 46 41 w. 210
e: rezerwacje@muzeumgniezno.pl