KULTURA MUZYCZNA W POCZĄTKACH PAŃSTWA POLSKIEGO

KULTURA MUZYCZNA W POCZĄTKACH PAŃSTWA POLSKIEGO

Planowane otwarcie: 15 lutego 2019 r.

Wystawa czynna do 1 września 2019 r.

 

Przed nami wyjątkowa wystawa, która wprowadzi Was w tajemniczy świat kultury muzycznej wczesnego średniowiecza w Polsce. Zaskoczymy nowoczesną aranżacją łączącą dźwięk, światło i animacje. Do udziału zaprosiliśmy muzyków, wśród nich jest multiinstrumentalista, aranżer i współzałożyciel Kwartetu Jorgi, Maciej Rychły.

W dużej mierze będzie to eksperymentalna podróż z uwagi na dotkliwy brak źródeł odnoszących się do tego tematu. Dlatego by wyjaśnić kontekst pewnych zjawisk i procesów, w niektórych miejscach ekspozycji poszerzymy ramy czasowe i terytorialne.

Na wystawie przedstawimy najnowsze wyniki badań nad średniowiecznym instrumentarium, realizowanych przez naukowców, muzealników i odtwórców historycznych. Znajdą się na niej artefakty archeologiczne związane z kulturą muzyczną wypożyczone z kilkunastu muzeów w Polsce oraz nieprezentowana wcześniej kolekcja rekonstrukcji instrumentów ze zbiorów Stanisława Mazurka.

Ma to być bardzo innowacyjna wystawa. Przy użyciu naszej mobilnej aplikacji  QRtag będzie możliwość posłuchania jak brzmiały dawne instrumenty muzyczne, czy wykorzystywane na przykład w polowaniach narzędzia dźwiękowe.

 

Już dziś zapraszamy!

 

Autorzy wystawy:

dr Anna Jabłońska

Stanisław Mazurek

dr Tomasz Janiak

Magda Robaszkiewicz

Konsultanci:

prof. Anna Gruszczyńska-Ziółkowska

dr Dorota Popławska

Projekt aranżacji: YOS Studio, Poznań

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 
Dofinansowano ze środków Województwa Wielkopolskiego

#muzyka #instrumenty #średniowiecze