NOC MUZEÓW 2017 – GNIEZNO W PRL-u – już 27 maja!

27 maja 2017 r. od godz. 17.00 do 24.00 zapraszamy na jedyne takie wydarzenie w roku, czyli Noc Muzeów. W tym roku, podobnie jak w latach minionych, przygotowujemy ją wspólnie z Parowozownią Gniezno oraz Stowarzyszeniem Classic. Gnieźnieńska Noc Muzeów 2017 r. będzie miała jednak dwie odsłony. Pierwsza: w Parowozowni i w Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie odbyła się w sobotę, 20 maja 2017 r., a kolejna – w naszym Muzeum i będzie miała miejsce 27 maja 2017 r. Całość odbywa się pod hasłem PRL-u.

Z tej okazji czeka na Was mnóstwo atrakcji, m.in. wystawa „Gniezno z PRL-U. Kolekcjonerzy w Muzeum”, rozmowy o meblach z właścicielem firmy RENOVATOR, specjalny program dla dzieci „Jak bawiono się w PRL-u?” i wiele innych. Zapraszamy do zapoznania się z programem Nocy Muzeów. Także w tym roku, dzięki uprzejmości MPK Gniezno, będziemy mogli zapewnić Wam bezpłatny dojazd do naszego Muzeum. Szczegółowy rozkład autobusu znajdziecie na końcu strony.

PROGRAM

18.00-24.00

 • „Gniezno w PRL-u. Kolekcjonerzy w Muzeum” wystawa w holu głównym naszego Muzeum
  Na ekspozycji pokażemy Gniezno w okresie 1945-1989 głównie poprzez fotografie – te pochodzące ze zbiorów muzealnych, jak i zebrane podczas konkursu starych fotografii „Gniezno w PRL-u”  (szczegóły: TUTAJ). Przedmioty zostaną uporządkowane tematycznie, a każdy z tematów zilustruje instalacja, na którą złożą się obiekty pochodzące z tego okresu.
  Kuratorzy wystawy: Magda Robaszkiewicz (Dział Obsługi Wystaw i Edukacji) oraz Jakub Magrian (Pracownia historyczna)
  Współpraca: Klub Przyjaciół MPPP w Gnieźnie
  OTWARCIE WYSTAWY:  godz. 18.00
 • Archeologia sprzed lat – praca archeologa w PRL-u
 • Zwiedzanie z muzealnikami – wystawy: "Początki państwa polskiego", "Wikingowie w Polsce? Zabytki skandynawskie z ziem polskich", "Piastów malowane dzieje", "Gniezno średniowieczne" (po tej ostatniej oprowadzać będzie perzwodnik - Sławomir Ratajczak)
 • Kiermasz książek – publikacje muzealne w promocyjnych cenach

17.00-21.00

 • Rozmowy przy meblach - Marcin Mamet (RENOVATOR) z pasją o wzornictwie tamtych lat
 • Czyn społeczny – czyszczenie płyt pamiątkowych, legendarnych i historycznych władców z dynastii Piastów. Przy auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego
  pod okiem Lidii Piotrowskiej-Cześnik (Pracownia konserwatorska)
 • Konkurs wiedzy  „Gniezno w PRL-u” – nagrodą główną będzie fotel od sklepu RENOVATOR

19.00

 • Konfrontacje muzealne cz. I (historyk kontra historyk sztuki) 
  "Słupy Chrobrego - tysiąc lat propagandy". Spotkanie przy obrazie Józefa Peszki „Bolesław Chrobry wytycza granice przy zbiegu rzek Sali i Elby
  Jakub Magrian (Pracownia historyczna) kontra Dariusz Stryniak (Pracownia historii sztuki)

21.00

 • Konfrontacje muzealne cz. II (historyk kontra archeolog)
  "Ile procent prawdy w PRAWDZIE?". Spotkanie przy wale grodowym na wystawie „Początki Państwa Polskiego”
  Adam Bąkowski (Biblioteka) kontra Łukasz Kaczmarek (Pracownia Archeologiczna)
  Konfrontacje muzealne to niezwykle wciągająca forma opowiadania o zabytkach poprzez „pojedynek” słowny między muzealnikami.

PROGRAM DLA DZIECI:

17.00-21.00

 • Odkoduj Muzeum – zabawa dla dzieci polegająca na odkodowaniu hasła i szukaniu literek ukrytych w różnych przestrzeniach Muzeum
 • „Jak się bawiono w PRL-u?” – gry i zabawy z czasów PRL-u, m.in. gra w palanta, planszówki, tor kapslowy, gra w zośkę i inne.

#NocMuzeów #PRL #Gniezno #historia