Kultura Muzyczna w Pabianicach

Z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zapraszamy na naszą wystawę „Dźwięki przeszłości. Kultura muzyczna w początkach państwa polskiego”, która będzie miała miejsce w Pabianicach w Muzeum Miasta Pabianice między 19 września 2020 a 31 marca 2021 r. Wystawa prezentuje świat muzyki wczesnego średniowiecza w Polsce.

Nasza wystawa skupia się na temacie muzyki i dźwięków towarzyszących ludziom zamieszkującym we wczesnym średniowieczu teren dzisiejszej Polski. Istotnym elementem wystawy są najnowsze wyniki badań nad średniowiecznym instrumentarium realizowanych przez naukowców, muzealników i odtwórców historycznych. Wypożyczone z ponad trzydziestu muzeów oraz instytucji artefakty związane z kulturą muzyczną  oraz nieprezentowana wcześniej kolekcja instrumentów, zrekonstruowanych przez Stanisława Mazurka, zbliżają do poznania tego, co mogli słyszeć mieszkańcy Polski 1000 lat temu.

Nasza wystawa, przedstawiająca prawie 200 zabytków, wyjaśnia kontekst zjawisk i procesów związanych z muzyką w tych czasach, momentami wykraczając poza przyjęte ramy czasowe. Skupiając się na wczesnym średniowieczu, gwarantuje ona nie tylko możliwość zapoznania się z instrumentami wówczas używanymi. Daje również szansę poznania: sposobów gry na nich, wydawanych dźwięków oraz specyfiki każdego z nich.

Mamy nadzieję, że entuzjazm, jaki wystawa wzbudziła u nas, w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, udzieli się również w Muzeum Miasta Pabianice. Serdecznie wszystkich na nią zapraszamy!

Więcej na temat wystawy w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

 

Autorzy wystawy:

dr hab. Anna Jabłońska

Stanisław Mazurek

dr Tomasz Janiak

Magda Robaszkiewicz

Konsultanci:

prof. Anna Ziółkowska

dr Dorota Popławska

Projekt aranżacji: YOS Studio, Poznań

Kurator w Muzeum Miasta Pabianice: Stanisława Ruta

#Muzyka #Pabianice