Katalog wystawy ”II wystawa plastyków gnieźnieńskich XX wieku”

fot. MPPP w Gnieźnie

II wystawa plastyków gnieźnieńskich XX wieku

cena: 38,00| 7,60

__________________________

Zamów publikację:

t: 61 426 46 41 w. 208 | e: sklep@muzeumgniezno.pl

Zamawiający oświadcza, że zapoznał się z treścią Regulaminu i akceptuje jego postanowienia TUTAJ

Liczba sprzedawanych towarów podlegających wyprzedaży jest ograniczona.

__________________________

Autor: Elżbieta Kowalska
Projekt i redakcja: Dariusz Stryniak

Gniezno 2014
ISBN 978-83-61391-84-5
A4, 136 s., il. kolorowe, oprawa miękka

PUBLIKACJA ELEKTRONICZNA:

POBIERZ PLIK ► II_wystawa_plastyków_gnieźnieńskich_XX_wieku [plik PDF 1,6 MB]

Katalog wystawy artystów plastyków urodzonych w Gnieźnie i zawodowo związanych z miastem w XX wieku. Wystawa jest nawiązaniem do wydarzenia, które miało miejsce w październiku 1945 roku. Wówczas to zorganizowano w Gnieźnie pierwszą ekspozycję miejscowych plastyków. Swoją twórczość przedstawili: Stefan Engler, Mieczysław Krywult, Florian Rachelski, Irena Scholz i Jerzy Tyszkiewicz. I jak się okazuje, zaledwie dwa pierwsze nazwiska są w Gnieźnie jeszcze znane. S. Englera identyfikuje się jako twórcę sceny rodzajowej przedstawiającej Chrzest Mieszka I, zamieszczonej na ścianie pałacu arcybiskupiego, a M. Krywulta – jako nauczyciela rysunku oraz scenografa i aktora miejscowego teatru.

To wydarzenie sprzed prawie siedemdziesięciu lat stało się pretekstem do zorganizowania ekspozycji zatytułowanej II wystawa plastyków gnieźnieńskich XX wieku. W scenariuszu ujęto artystów urodzonych w Gnieźnie i najbliższej okolicy, legitymujących się świadectwem ukończenia liceum plastycznego lub dyplomem wyższej uczelni artystycznej. Nie pominięto jednak i tych artystów, którzy z miastem związali się zawodowo. W wyniku poszukiwań powstał katalog obejmujący 52 plastyków, z których 25 posiada gnieźnieńskie korzenie. 

Wystawa prezentuje prace 43 artystów. Składa się z ponad 150 dzieł wykonanych w różnych technikach plastycznych: malarstwo, akwarela, pastel, rysunek, grafika, rzeźba, tkanina i instalacja. Katalog opracowała autorka wystawy Elżbieta Kowalska.
► strony 1-13 [pdf]

#