Europejskie Dni Dziedzictwa


fot. kolaż Jonasza Śliwińskiego z wystawy Szlakiem nieistniejących zabytków


EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2015 ♦ UTRACONE DZIEDZICTWO

GNIEZNO JAKIEGO JUŻ NIE MA

Nasze Muzeum uczestnicząc w roku 2015 w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa odbywających się pod hasłem „Utracone dziedzictwo” przygotowało specjalny program wystawienniczy i edukacyjny zatytułowany „Gniezno jakiego już nie ma”. 
Europejskie Dni Dziedzictwa 2015 w Gnieźnie otworzyła 14 września nasza wystawa w przestrzeni miejskiej „Szlakiem nieistniejących zabytków”: ekspozycja w witrynach sklepowych przy ul. Tumskiej i ul. Chrobrego. Celem wystawy było ukazanie wybranych widoków współczesnego miasta w zestawieniu z obiektami zabytkowymi, które do dziś nie przetrwały. Kolaże przygotował fotograf Jonasz Śliwiński, który do swoich prac wykorzystał dawne widokówki i fotografie ze zbiorów gnieźnieńskiego muzeum. Wystawie towarzyszyły spacery z przewodnikiem oraz specjalnie przygotowany na tą okazję Quest. 
Główny program obchodów w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaplanowano jednak na 19–20 września. Wystawa „Kolekcja portretów – dar Leona Chełmickiego-Tyszkiewicza” prezentowała wyjątkową kolekcję portretów, przekazaną w darze dla Muzeum przez Leona Chełmickiego-Tyszkiewicza, ostatniego właściciela majątku Żydowo. Kolekcję stanowi 29 obrazów, które nie były dotąd pokazywane szerszej publiczności. Na całość składa się 20 portretów członków rodziny Chełmickich, 5 – rodziny Tyszkiewiczów oraz 4 prace ze scenami rodzajowymi. Natomiast ekspozycję „Ukazać ocalone” oparliśmy o wybrane obiekty ze stale powiększanych zbiorów historycznych Muzeum. Złożyły się na nią zabytkowe przedmioty, które, mówiąc nieco kolokwialnie: wyszły z codziennego użytku, a służyły około stu lat temu mieszkańcom Gniezna w codziennej pracy i domowych obowiązkach. Spotkanie z zabytkami z nie tak odległych czasów było przyczynkiem do porozmawiania z muzealnikami o projekcie nowej stałej wystawy „Gniezno. Stąd do przeszłości” poświęconej dziejom miasta i jego mieszkańców. 
Na zwiedzających w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w 2015 roku czekały również inne atrakcje: zwiedzanie wystaw, prezentacje filmowe oraz specjalny program dla dzieci pod hasłem „Zapomniany plac zabaw”.


Ogromne podziękowania za pomoc w przygotowaniu Europejskich Dni Dziedzictwa w Gnieźnie należą się naszym sponsorom.
W ich gronie znaleźli się:

– Sklep „Malinka” (ul. Tumska)
– Sklep odzieżowy Wojciech Tabert (ul. Rzeźnicka)
– P.H. „TARA” Krystyna Pacanowska & Wiesława Napierała (ul. Warszawska)
– „CARMEN” Sławomir Jaskólski (ul. Chrobrego)
– „Kokott” S.C. Firma Handlowa Elżbieta i Roman Kokott (ul. Lecha 13)
– Artykuły Papiernicze Marek Szuba (Warszawska 11)
– Biuro Handlowe Rbł Łebedyński Romuald (Mieszka I 5)
– Cukiernia Niemann S.C. (ul. Warszawska 40)
– Tadeusz Szustek PUH WODKAN (ul. Słoneczna 19)
– Prima Sorti (ul. Armii Poznań 14)
– U NAFTY (Os. Bajkowe 55)


SZLAKIEM NIEISTNIEJĄCYCH ZABYTKÓW. Wystawa w przestrzeni miejskiej. Gniezno, 14-30 września 2015 r.

#edd #dziedzictwo