WYSTAWA ZABAWEK

fot. Adam Mohamed

"WYSTAWA ZABAWEK" to ekspozycja, na której  zostało zaprezentowanych ponad 400 zabawek pochodzących ze zbiorów państwowych oraz prywatnych kolekcji. Były to polskie zabawki z różnych okresów historycznych. Najstarsze z nich datowane są na XI wiek, najpóźniejsze pochodziły ze współczesnych – również dziecięcych! - kolekcji.

Aby nie zagubić się w tym szalonym świecie zabawki uporządkowaliśmy je według funkcji, jaką spełniały w zabawie. Na wystawie zobaczyliśmy zabawki, które dzieci animują aranżując pewnego rodzaju spektakl (będą to przede wszystkim figurki ludzkie i zwierzęce) oraz przedmioty, które stają się figurami lub akcesoriami rozmaitych gier (kule, piłki, pionki, gwizdki).

Centrum naszej ekspozycji zajęły najstarsze zabawki pochodzące z wykopów archeologicznych z terenów Polski. Były to przede wszystkim miniaturki z drewna, gliny lub stopu cyny z ołowiem (akcesoria kuchenne, fragmenty mebelków dla lalek, miniaturowa broń), figurki zwierząt i ludzi, a także takie zabawki jak bączki, warkotki, gwizdki czy skarbonki, akcesoria różnych gier. Opowiedzieliśmy o nich tyle, ile zdołaliśmy odczytać z zachowanych źródeł pisanych i ikonograficznych.

Mamy nadzieję, że zwiedzający byli zaangażowani w zwiedzanie naszej ekspozycji. Aranżacja wystawy zachęcała ich do szukania relacji między zabawkami sprzed 1000 lat a tymi, które pamiętają z własnego dzieciństwa, dzieciństwa swoich rodziców, dziadków i pradziadków a nawet prapradziadków.

Mottem naszej wystawy było zdanie Katarzyny Kabacińskiej: „Zabawa może istnieć bez zabawki, ale zabawka bez zabawy jest tylko zwykłym przedmiotem”. Towarzyszyło nam ono przy tworzeniu wszystkich elementów wystawy: od samego projektu aranżacji wystawy, która ma nie tylko pokazać przedmioty, ale i sposób ich wykorzystywania, poprzez interaktywne zwiedzanie angażujące małych gości, aż do programu wydarzeń towarzyszących, w ramach których odbywały się pokazy filmowe, wykłady i warsztaty, ferie.

_____________________________________________________________________________

wystawa czasowa | czas trwania: 13 listopada 2016 r. - 12 lutego 2017 r.

miejsce: sala wystaw czasowych + sala edukacyjna MPPP w Gnieźnie
wernisaż: 13 listopada 2016, niedziela, godz. 15.00

wystawa w oparciu o kolekcje prywatne dzieci oraz zbiory MPPP w Gnieźnie, a także wielu innych muzeów (szczegóły podamy wkrótce)

kurator wystawy: Magda Robaszkiewicz
współpraca: prof. Dorota Żołądź-Strzelczyk, dr Katarzyna Kabacińska-Łuczak, Kora Kowalska
projekty: YOS Studio

 

SPONSORZY:

 

PARTNERZY:

 

fot. Adam Mohamed
fot. Adam Mohamed
fot. Adam Mohamed
fot. Adam Mohamed
fot. Adam Mohamed
fot. Adam Mohamed
fot. Adam Mohamed
fot. Adam Mohamed
fot. Adam Mohamed
fot. Adam Mohamed
fot. Adam Mohamed
fot. Adam Mohamed

#zabawki #historia #dzieci #lalka #konik