”Zaczarowani historią. Żywe Muzeum Początków Państwa Polskiego

                                                                                                                                                                                                Fot. Waldemar Stube (FOTOSTUBE)

25 lipca o godz. 12.00 w Restauracji "Zielony Stół"  przy ul. Tumskiej 15 w Gnieźnie, otworzyliśmy nową wystawę "Zaczarowani historią. Żywe Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie". W centrum miasta (w witrynach sklepów i restauracji) zaprezentowaliśmy plansze z niezwykłymi portretami odtwórców historycznych biorących udział w naszym projekcie „Życie 1000 lat temu. Żywe Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie”. Przy każdej z postaci na planszy zostały umieszczone obiekty z nią związane oraz krótkie informacje, których rozwinięcie można było znaleźć w aplikacji Muzeum Gniezno Mobilne.

"Zaczarowani historią..." to wystawa plenerowa podsumowująca projekt sfinansowany ze środków Fundacji PZU „Życie 1000 lat temu. Żywe Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie”, w ramach którego na wyspie na jeziorze Jelonek odbyły się niecodzienne spotkania z odtwórcami historycznymi. Odczarowali oni obiekty muzealne i ukazali, w jaki sposób korzystali z nich ludzie ponad 1000 lat temu. Te niezwykłe lekcje muzealne pokazały uczestnikom w co się ubierano, co jedzono, przy jakiej muzyce się bawiono i wiele więcej!

Tym co wyróżnia nasz projekt to materiały edukacyjne stworzone we współpracy z odtwórcami historycznymi, z których już we wrześniu będą mogli korzystać uczniowie szkół w całej Polsce. Chcieliśmy przypomnieć mieszkańcom Gniezna i pokazać turystom to, co wydarzyło się na wyspie przy jeziorze Jelonek w czerwcu.

Wystawa była  kontynuacją naszych poprzednich ekspozycji w centrum miasta – "Szlakiem nieistniejących zabytków" oraz "Szlakiem dawnych pochodów, wieców i marszów"). Tym razem zaprezentowaliśmy dziesięć plansz z portretami odtwórców historycznych biorących udział w projekcie „Życie 1000 lat temu. Żywe Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie”. Przy każdej z postaci znalazło się kilka obiektów z nią związanych oraz krótkie informacje, z których dowiedzieliście się, do czego te przedmioty służyły i czym dana osoba zajmowała się w przeszłości. Do wystawy powstała także aplikacja, w której znajdowały się:

 • rozszerzenie informacji z plansz
 • pełna sesja fotograficzna projektu
 • quiz
 • i wiele innych atrakcji!

Autorem fotografii, które tworzyły oprawę naszej wystawy jest Waldemar Stube, znany gnieźnieński fotograf, który wykonał pełną dokumentację projektu. Efekty jego pracy dostępne był w naszej aplikacji Muzeum Gniezno Mobilne.

Dziękujemy firmom, które udostępniły nam witryny:

 • Restauracja "Zielony Stół", ul. Tumska 15
 • Sklep Polski, ul. Tumska 13
 • Fotostube, ul. Zielony Rynek 12
 • Pasmanteria, ul. Farna 1
 • POLANEX SP. Z.0.0. Sklep fabryczny, ul. Rynek 20
 • LOOKWELL, ul. Warszawska 38
 • LOOKWELL, ul. Zielony Rynek 4
 • SILCARE, ul. Zielony Rynek 1
 • A&M Pod Starym Lwem, ul. Dąbrówki 1

Teksty: Magda Robaszkiewicz (Dział obsługi wystaw i edukacji MPPP w Gnieźnie), dr Michał Bogacki (Dyrektor MPPP w Gnieźnie)
Koordynator wystawy: Magda Robaszkiewicz
Opracowanie obiektów muzealnych: Łukasz Kaczmarek (Pracownia archeologiczna MPPP w Gnieźnie)
Korekta: Dariusz Stryniak (Pracownia historii sztuki i wydawnictw muzealnych MPPP w Gnieźnie)
Koordynator projektu „Żywe Muzeum Początków Państwa Polskiego”: Halina Kowalska (Dział obsługi wystaw i edukacji MPPP w Gnieźnie)
Promocja: Aleksandra Dudczak (Specjalista ds. promocji i informacji MPPP w Gnieźnie)
Projekty graficzne: YOS
Aplikacja mobilna: QRtag
Druki: Suprice

 

#ŻyweMuzeum #odtwórstwo #aplikacja #wystawa