Co było słychać w Polsce 1000 lat temu?

KULTURA MUZYCZNA W POCZĄTKACH PAŃSTWA POLSKIEGO

Wystawa czynna do 1 września 2019 r.

Ekspozycja "Kultura Muzyczna w początkach państwa polskiego" odkrywa tajemnice brzmień sprzed stuleci. W nowoczesnej aranżacji łączącej dźwięk, światło i animacje, prezentuje świat muzyki wczesnego średniowiecza w Polsce. W przygotowanie wystawy włączyli się muzycy, twórcy instrumentów, naukowcy i badacze.

To eksperymentalna podróż z uwagi na brak źródeł na temat muzyki i dźwięków towarzyszących ludziom zamieszkującym w dawnych wiekach teren dzisiejszej Polski. Wyjaśniając kontekst zjawisk i procesów, w niektórych miejscach, ekspozycja wykracza poza ramy czasowe. Najstarszy eksponat liczy ponad 20 tysięcy lat, a najmłodsze pochodzą z XVI wieku. Istotnym elementem wystawy są najnowsze wyniki badań nad średniowiecznym instrumentarium, realizowanych przez naukowców, muzealników i odtwórców historycznych. Wypożyczone z kilkunastu muzeów artefakty archeologiczne związane z kulturą muzyczną oraz nieprezentowana wcześniej kolekcja instrumentów, zrekonstruowanych przez Stanisława Mazurka, zbliżają do poznania tego, co mogli słyszeć mieszkańcy Polski 1000 lat temu!

Dzięki oprawie audio wystawa przenosi odwiedzających na dwory, do domostw i na polany, gdzie grano, bawiono się i na wielkie odległości przekazywano sygnały!

Autorzy wystawy:

dr hab. Anna Jabłońska

Stanisław Mazurek

dr Tomasz Janiak

Magda Robaszkiewicz

Konsultanci:

prof. Anna Ziółkowska

dr Dorota Popławska

Projekt aranżacji: YOS Studio, Poznań

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Dofinansowano ze środków Województwa Wielkopolskiego

Wernisaż wystawy, 17.02.2019 r.

fot. MPPP w Gnieźnie
Plakat A3