Sportowa historia Gniezna - wernisaż wystawy

fot. MPPP w Gnieźnie

18 września 2018 r. o godz. 10.00 w Hali widowiskowo-sportowej przy ul. Sportowej 3 w Gnieźnie, obył się wernisaż wystawy „Sportowa historia Gniezna”.

„Sportowa historia Gniezna” to pierwsza wystawiennicza próba zmierzenia się z dziejami tych dyscyplin sportowych, które były uprawiane przez gnieźnian od końca XIX w. aż po współczesność.

W niektórych z nich osiągano sukcesy na skalę krajową i międzynarodową, co zapewne jest również zasługą działających na terenie miasta kilku klubów sportowych. Wystawa stanowi wprowadzenie do lokalnej historii hokeja na trawie, boksu, biegów, piłki ręcznej i nożnej, koszykówki i żużla. Zawiera opowieści o najważniejszych działaczach i zawodnikach, które są ubarwione zabawnymi anegdotami i ciekawostkami. Jednym z najciekawszych elementów wystawy są pamiątki po gnieźnieńskich sportowcach pochodzące ze zbiorów prywatnych, w niektórych przypadkach po raz pierwszy prezentowane publicznie.

Trudność, z jaką musieli się zmierzyć autorzy, polegała na dotarciu do informacji o historii poszczególnych dyscyplin sportowych. Są one jedynie fragmentarycznie publikowane w różnych wydawnictwach. Wciąż najważniejszym źródłem wiedzy pozostaje kontakt z człowiekiem, w tym przypadku – ze sportowcami i działaczami sportowymi oraz kibicami.

Wystawa będzie czynna do 12 października 2018 r. w godzinach otwarcia hali sportowej.

---

Kurator: Marta Karalus-Kuszczak (MPPP w Gnieźnie), Magdalena Robaszkiewicz (MPPP w Gnieźnie), Artur Wardęcki (Klub Przyjaciół MPPP w Gnieźnie)
Współpraca: zespół pracowników MPPP w Gnieźnie: Tomasz Kędziora, Jakub Magrian, Marek Perek, Dariusz Stryniak

oraz: Robert Andrzejewski, Stanisław Dolaciński, Jacek Drożdż, Dawid Frąckowiak, Janusz Michałowski, Henryk Modrzejewski, Andrzej Matławski, Leszek Leperowski, Jerzy Imbirowicz, Romuald Jastrzębski, Stanisław Kasprzyk, Zbigniew Kujawa, Tadeusz Nowak, Michał Powałowski, Paweł Ruszkiewicz, Jarosław Trąpczyński, Marek Szczepanowski, Konrad Śniegucki, Arkadiusz Zawada