SPOTKANIA Z ŻYWĄ HISTORIĄ: ROZRYWKA W ŚREDNIOWIECZU

SPOTKANIA Z ŻYWĄ HISTORIĄ
ROZRYWKA W ŚREDNIOWIECZU

16-17 kwietnia 2018

Za nami kolejna wyjątkowa lekcja historii poświęcona kulturze wczesnego średniowiecza. Tym razem opowiadaliśmy o tym, w jaki sposób w tamtych czasach bawiono się. Naszym gościem był Piotr Adamczyk, historyk z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, poszukujący źródeł na temat zabaw i zabawek z przeszłości.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się, jakie formy zabawy preferowali mieszkańcy wczesnośredniowiecznej Polski i Europy. Była to też okazja do przyjrzenia się replikom zabawek. Wspólnie zastanawialiśmy się, czy niektóre z tych przedmiotów miały też inne funkcje i czy mogły służyć również dorosłym? Nie zabrakło również ciekawostek związanych z grami planszowymi, których historię można odtworzyć na podstawie przekazów źródłowych i archeologicznych znalezisk. Na naszych zajęciach uczestnicy przekonali się, że współczesny świat zabawek ma wiele wspólnego z tymi, które cieszyły dzieci już ponad 1000 lat temu.

Zajęcia skierowane były dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie.

#żywa #historia #rozrywka #średniowiecze