Dotknij historii

Nazwa projektu: Dotknij historii. Radiowe spotkania z Muzeum Początków Państwa Polskiego

Koordynator projektu: Magda Robaszkiewicz

Czas realizacji projektu: listopad 2012

Dofinansowanie: Muzeum Historii Polski

Kluczowe wydarzenia z historii pierwszych Piastów, związane z nimi postacie i zabytki, życie codzienne mieszkańców dawnej Polski, ich kultura i religia – to tematyka 10 słuchowisk przygotowanych przez Muzeum Początków Państwa Polskiego. Od 6 listopada 2012 roku można ich było wysłuchać na antenie Radia Merkury Poznań. Ukazały się też wydaniu płytowym na CD. Słuchowiska zrealizowano w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski.

Słuchowiska nawiązują do prezentowanej w gnieźnieńskim Muzeum wystawy stałej „Początki państwa polskiego”. Z jednej strony rozszerzają poruszane na niej wybrane wątki historyczne, z drugiej zawierają audiodeskrypcję dziesięciu zabytków, które można zobaczyć na ekspozycji. Projekt słuchowisk to kolejny krok w upowszechnieniu zasobów muzealnych osobom niewidomym i słabowidzącym. Ich scenariusze opracowywane były głównie z myślą o młodych słuchaczach. Twórcy audycji szukali sposobu na wzbudzenie w nich zainteresowania dziedzictwem historycznym i kulturowym naszego kraju. Stąd wybór takiej formy przekazu, która pozwala opowiadać o historii w mniej podręcznikowy sposób.

Dzięki słuchowiskom można przenieść się w sam środek życia w piastowskim grodzie, poznać historię św. Wojciecha wypisaną na kwaterach Drzwi Gnieźnieńskich czy wysłuchać opowieści dawnych kronikarzy o Zjeździe Gnieźnieńskim. Uzupełniają je wypowiedzi pracowników Muzeum, dla których wydarzenia sprzed ponad 1000 lat to w pewnym sensie codzienność i sens poszukiwań naukowych. W słuchowiskach opowiadają oni o efektach swojej kilkunastoletniej pracy.

Aby rozbudzić ciekawość i wyobraźnię, zwłaszcza młodych odbiorców, słuchowiskom towarzyszą zagadki dźwiękowe. Stanowią one również jeden z elementów pilotażowych warsztatów muzealnych dla dzieci z dysfunkcją wzroku, które zrealizowano w ramach projektu. Ich uczestnicy oprócz wysłuchania krótkiego wykładu, poznawania dotykiem kopii zabytków, spróbowali swych sił w kilku praktycznych działaniach. Ułożyli między innymi model romańskiej katedry z drewnianych klocków, zaprojektowali tarczę średniowiecznego woja, zrekonstruowali wykopane przez siebie naczynia ceramiczne.

Pobierz pliki audycji (pliki WMA):

1. W gnieźnieńskiej katedrze

2. Chrzest Mieszka