Wystawa rysunków i szkiców do książki ”Tysiąc lat temu w Gnieźnie”

Wystawa czasowa | czas trwania: 24 stycznia – 29 marca 2015 r.

Wystawa związana była z publikacją w ramach biblioteczki edukacyjnej Muzeum Początków Państwa Polskiego książką pt. „Tysiąc lat temu w Gnieźnie”, autorstwa Jarosława Grygucia.

To pozycja skierowana do młodych czytelników – zaproszenie w ciekawą w podróż w czasie do wczesnośredniowiecznego Gniezna. Prowadzi ona od legendarnych początków, poprzez czasy pogańskie, kolejne etapy budowy grodu, aż do roku 1038. Dzięki bogato ilustrowanej narracji poznajemy życie codzienne mieszkańców grodu, rzemieślników, kupców, ale też tych, którzy tworzyli książęcą drużynę. W książce pojawiają się również istotne dla miasta wydarzenia oraz związane z nimi zabytki. Na jednej ze stron można na przykład znaleźć ilustrację prezentującą sposób wykonania Drzwi Gnieźnieńskich, najcenniejszego zabytku sztuki romańskiej w Polsce.

Przepiękne ilustracje to jeden z ważniejszych powodów, dla których warto mieć taką książkę. Kolejnym, jest jej zintegrowanie z opracowaną i wydaną w 2013 roku przez MPPP aplikacją mobilną „W gnieźnieńskim grodzie”. Wybrane strony książki są znacznikami do trójwymiarowych makiet. Pojawiają się one na ekranie smartfonu lub tabletu z zainstalowaną aplikacją jakby w danej chwili znajdowały się nad papierową ilustracją.

Jarosław Gryguć jest absolwentem Wydziału Grafiki PWSSP w Poznaniu. Od ponad piętnastu lat ilustruje książki dla dzieci i młodzieży, głównie o tematyce historycznej. Jest również autorem kilku książek z tego zakresu. Współpracuje z placówkami naukowym, przygotowując dla nich rysunkowe rekonstrukcje obiektów archeologicznych. Zajmuje się również projektowaniem graficznym i fotografowaniem architektury.

Wystawa przygotowana przez Dział Obsługi Wystaw i Edukacji MPPPG