Nowa tapeta historyczna na grudzień!

fot. MPPP w Gnieźnie

Specjalnie z myślą o pasjonatach historii, archeologii, sztuki, początków państwa polskiego oraz historii Gniezna rozpoczęliśmy akcję „Miesiąc z Muzeum”. Dzięki tej inicjatywie co miesiąc inny eksponat może stać się tapetą pulpitu w Twoim komputerze! Wyboru eksponatu dokonują użytkownicy na portalu Facebook. Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil.

Na GRUDZIEŃ wybraliśmy dwa ciekawe zabytki - pięknie zdobiony TALERZ oraz CYNOWY ŚWIECZNIK OŁTARZOWY. Na każdy z tych zabytków można było oddać głos na muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieć będzie:

TALERZ [tapeta na pulpit: pobierz plik]

Datowany na XVII/XVIII wiek TALERZ, pochodzi z wykopalisk na terenie dawnej siedziby rycerskiej i szlacheckiej w Jankowie Dolnym pod Gnieznem. Cechą charakterystyczną tego naczynia jest piękny, wielobarwny ornament kwiatowy namalowany na białym tle. Warto podkreślić, że malunek ten znajduje się pod szkliwem, które pokrywa powierzchnię całego talerza.

Do wyboru był jeszcze: Cynowy świecznik ołtarzowy na jedną świecę z 1685. Na trójściennej stopie, którą kończą trzy kule z rzeźbionymi szponami, znajduje się ornament w postaci medalionu otoczonego kwiatami i liśćmi akantu – typowy nowożytny motyw zdobniczy. Dokładne pochodzenie świecznika jest nieznane – najprawdopodobniej stanowił wyposażenie jednego z wielkopolskich (gnieźnieńskich?) kościołów.

#tapeta #kalendarz #historia #sztuka