Muzeum dla Gniezna

Wystawa czasowa | czas trwania: 20 grudnia 2007 - 30 marca 2008

Wystawa „Muzeum dla Gniezna” była pierwszą, w kontekście postulatu powołania Muzeum Miasta, była próbą ukazania bogatych zbiorów naszego Muzeum, związanych z dziejami Gniezna i okolic, z ludźmi, których dokonania tworzyły historię miasta i jego kulturę.

Na ekspozycji znalazło się ponad 100 obiektów, pieczołowicie wybranych przez kuratorki wystawy. Do najcenniejszych należały portrety gnieźnian, jak choćby Franciszka Bończa Miastkowskiego, kasztelana gnieźnieńskiego, autorstwa Johanna Niedermanna z 1790 roku. Na wystawie zaprezentowano również interesujący wybór fotografii związanych z miastem. Były wśród nich zdjęcia z najpopularniejszego w końcu XIX wieku Zakładu Fotograficznego Pelagii Eitner-Gdeczyk, m.in. urokliwa fotografia jej córki Jolenty.

Nie zabrakło albumu ze zdjęciami katedry gnieźnieńskiej wydanego z okazji 900 – lecia śmierci św. Wojciecha. Inne pamiątki to oryginalna fajka wodna rezerwistów z 2 Brandenburskiego Pułku Dragonów stacjonującego w Gnieźnie, czy też wyroby z miejscowych zakładów rzemieślniczych. Znalazł się wśród nich zegar z warsztatu Bolesława Konckiego, czy barometr z zakładu Ernsta Paula Johna, który w 1905 roku mieścił się na ulicy Tumskiej.

Jednym z najcenniejszych eksponatów, które można było zobaczyć na wystawie to akwarela Leona Wyczółkowskiego z widokiem na gnieźnieńską katedrę. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano rzeźby braci Kowalczewskich, Paula i Ludwika, wybitnych rzeźbiarzy tworzących na przełomie wieków XIX I XX w Berlinie, których korzenie sięgają okolic Gniezna.

Wybrane na wystawę „Muzeum dla Gniezna” zabytki oraz znaczna część kolekcji, która nie mogła być zaprezentowana, ze względu na ograniczone warunki ekspozycyjne, stanowiły poważny argument dla ponownego rozpoczęcia dyskusji na temat powołania gnieźnieńskiego Muzeum.

Kuratorki wystawy: Elżbieta Kowalska, dr Elżbieta Urbaniak