Stolica Prymasów

KATALOG WYSTAWY ZNAJDZIESZ: TUTAJ

Wystawa czasowa | czas trwania: 12 marca 2010 - 31 sierpnia 2010

Obszerna ekspozycja "Stolica Prymasów" przybliżała widzom ponad tysiącletnie dzieje Gniezna i jego archidiecezji, ale przede wszystkim – historię zawsze związanej z nimi postaci prymasa Polski.

Niemal 150 niezwykle cennych eksponatów opowiedziało o początkach struktur kościelnych w Polsce, o zmieniającej się roli „pierwszego księcia” Kościoła, przybliżyło sylwetki wybitnych postaci, które przyjęły ten tytuł. Wystawa podzielona została na cztery sekwencje oddające zmieniający się pejzaż Polski na przestrzeni wieków. Początki prymasostwa zlewają się z historią Kościoła w czasach pierwszych Piastów i im poświęcona była najobszerniejsza część ekspozycji. Wśród mnóstwa cennych zabytków zobaczymy m.in. bullę zwaną Złotą z 1136 roku.

Zbiory pochodzące ze schyłku średniowiecza i doby odrodzenia przybliżają wybitne, „renesansowe” postaci prymasów, którzy dzięki swojemu wykształceniu, świadomości politycznej i talentom sytuowali się w awangardzie przemian, które zmieniały oblicze nowożytnej Europy. Trzecią część wystawy budowały obiekty z okresu baroku, które przetrwały do naszych czasów w dość dużej ilości. Wśród nich zobaczymy pochodzące z fundacji prymasa Michała Radziejowskiego wyroby złotnicze i tkackie, wykonane w warsztatach paryskich i reprezentujące schyłkowy okres stylu Ludwika XIV.

Ostatnią odsłonę ekspozycji otwierały dokumenty z ingresu Ignacego Krasickiego (1795 r.). Ta część wystawy to zbiór eksponatów, które pokazały rolę prymasów podczas nieobecności Polski na mapie Europy, podczas jej krótkiego odrodzenia i ponownej utraty niepodległości po 1945 roku. Historia najnowsza związana jest z osobami: Stefanem Wyszyńskim, Józefem Glempem i Henrykiem Muszyńskim.

Realizację wystawy oraz opublikowanie katalogu umożliwiło dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, PKO Banku Polskiego oraz PZU S.A.
Wystawa pod Honorowym Patronatem:
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego

Prymasa Polski Arcybiskupa Metropolity Gnieźnieńskiego Henryka Muszyńskiego Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Współorganizatorzy:
Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie

Scenariusz i koncepcja wystawy: Stanisław Pasiciel
Komisarz wystawy: Jakub Magrian

Patroni medialni wystawy:

Tygodnik Powszechny, Radio Dwójka, AMS, TVP Poznań, TVP Historia, Głos Wielkopolski, Gnieźnieński Tydzień, Radio Merkury, Sztuka.pl, Art&Business, IKS, KAI, Radio Emaus, informacje lokalne.pl.

Wsparcie organizacyjne wystawy: nERAvision i MPK Gniezno.

Wystawa dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego