Gnieźnieńskie browary – kolekcjonerzy w Muzeum

Ceramiczny kufel z cynową pokrywą, ze zbiorów MPPPG, fot. A. Dudczak

Wystawa "GNIEŹNIEŃSKIE BROWARY z cyklu kolekcjonerzy w Muzeum" powstała we współpracy z Panem Januszem Kubackim-Gorweckim, birofilem, miłośnikiem i pasjonatem piwa. Pan Kubacki-Gorwecki jest także znawcą stylów piwnych i kolekcjonerem rekwizytów związanych z piwem, takich jak etykiety, butelki czy naczynia. Jest także członkiem Klubu Przyjaciół naszego Muzeum.

Zbieracka pasja rozpoczęła się od schowanego na pamiątkę kapsla po piwie. Potem okazało się, że w rodzinnym domu jest sporo przedwojennych birofiliów, a dziadkowie kolekcjonera przed wojną i po jej zakończeniu prowadzili rozlewnię piwa browaru ostrowskiego i sieradzkiego. Znalezione przedmioty zainicjowały pasję zbierania i pozwoliły rozpocząć wymianę z innymi kolekcjonerami. Początki kolekcji były chaotyczne, stopniowo zaczęła się selekcja i specjalizacja, czyli zainteresowanie tym, co związane z piwem i jego produkcją na terenie Wielkopolski, a w szczególności w Gnieźnie.

Wystawa o gnieźnieńskich browarach jest indywidualną opowieścią pasjonata i znawcy tematu, którego muzealnicy z naszego Muzeum  zaprosili do współpracy. Instytucjonalne wsparcie organizacyjne Muzeum pozwoliło uruchomić wystawienniczy projekt, gdzie prywatne spotyka się z publicznym. Efektem wspólnego działania jest wystawa złożona z kolekcji Pana Janusza i zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, wzbogacona o wybrane eksponaty wypożyczone z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie i materiały Archiwum Państwowego w Gnieźnie. Na wystawie prezentujemy także birofilia udostępnione przez Pana Piotra Olszewskiego, Pana Marka Szczepaniaka i Pana Artura Wardęckiego oraz Browar Niechanowo.

Ekspozycja pokazuje w układzie chronologicznym dzieje wytwarzania piwa w Gnieźnie. Zadanie jest trudne ze względu na niewielką liczbę zachowanych do naszych czasów pamiątek. Opowieść rozpoczynamy od najdawniejszych wzmianek i zabytków związanych z XVI, XVII i XVIII-wiecznymi cechami piwowarów w Gnieźnie. Zdecydowana większość eksponatów odnosi się do rozwoju przemysłu browarniczego w XIX i XX wieku w Wielkopolsce, a szczególnie w Gnieźnie.

Pokazujemy, jak ważną gałęzią lokalnej wytwórczości było warzenie piwa w przeszłości tego regionu. Wiek XIX to początek produkcji piwa na skalę przemysłową, a także ważni odbiorcy wytwarzanego trunku – napływająca do Gniezna ludność pochodzenia niemieckiego i pruscy żołnierze stacjonujący w mieście w koszarach. To z tego okresu pochodzi kufel na nóżce ze szlifowanego szkła, jeden z najcenniejszych birofiliów Janusza Kubackiego-Gorweckiego.

Ze zbiorów kolekcjonera wyróżniają się liczne porcelanki, czyli wykonane z białej porcelany kapsle na sprężynie, zawierające nazwy niemieckich i polskich browarów oraz rozlewni piwa na terenie Gniezna. Inne ważne pamiątki, to butelki ze słynnego Browaru Gnieźnieńskiego Braci Koteckich. Pochodzący z Ostrowa Wielkopolskiego młodzi piwowarzy przejęli w latach 20. XX wieku w pełni wyposażony niemiecki browar po Emilu Welschu usytuowany przy ul. Witkowskiej. Rozpoczęli produkcję piw - cenionych i nagradzanych. Ten najsłynniejszy z browarów gnieźnieńskich został doszczętnie zniszczony podczas działań wojennych. Choć do dziś trafiają się na aukcjach związane z nim pamiątki, stanowiąc prawdziwy kolekcjonerski rarytas.

W aranżacji wystawy wykorzystaliśmy współczesne skrzynki, które są nośnikami historycznych wiadomości i ciekawostek związanych z piwem. Skrzynki wiążą nas również  z dzisiejszymi czasami, w których kwitnie amatorskie rzemiosło browarnicze, a produkty lokalnych browarów cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dwa takie browary - Browar Fortuna w Miłosławiu i Browar Niechanowo - zaprosiliśmy do współpracy przy organizacji tej wystawy.

wystawa czasowa | czas trwania: 17 września - 12 października 2016

miejsce: hol główny MPPPG