Polska około roku 1000. Gniezno pierwszą stolicą

Wystawa posterowa

"Polska około roku 1000. Gniezno pierwszą stolicą" to posterowa wystawa z wyborem eksponatów przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Ekspozycja stanowić miała zaproszenie do podróży po wczesnośredniowiecznych traktach ziemi gnieźnieńskiej, gdzie narodziło się państwo polskie. Wszystkie komentarze zawarte na posterach uwzględniały najnowsze wyniki badań historycznych i archeologicznych nad przeszłością „grodu Lecha”. Przygotowane teksty wraz z zestawem specjalnie dobranych ilustracji oraz zabytków oddawały rzeczywistą atmosferę panującą we wczesnopiastowskim Gnieźnie. Dodatkową atrakcję ekspozycji stanowiła prezentacja kopii włóczni św. Maurycego, ewangeliarza św. Ottona czy Drzwi Gnieźnieńskich, do których dołączono unikalny komentarz ilustracyjno-opisowy.

Kurator wystawy: Tomasz Janiak
Projekt graficzny plansz: Jarosław Gryguć

Wystawa prezentowana była w:

•  Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera | 24.09. – 16.11.2014 | o wystawie
  •  Muzeum Narodowym w Szczecinie | 13.02. – 30.03.2014  | o wystawie
  •  Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie | 26.03.2013 – 30.07.2014
  •  Senacie Rzeczypospolitej Polskiej | 6-24.03.2013 | (opis niżej)

Projekt: Jarosław Gryguć

ZOBACZ WSZYSTKIE PLANSZE [PDF ok. 6,7 MB]