Teatr Historii – zajęcia dla dzieci

Dzieci uważnie słuchały o tym, jak manifestowano władzę podczas różnych pochodów i marszów (fot. MPPPG)

4 sierpnia 2016 od godz. 10.30 do 16.00, odbywały się zajęcia dla dzieci i młodzieży stworzone do wystawy "Szlakiem dawnych pochodów, wieców i marszów". Warsztaty zostały przygotowane we współpracy z Teatrem im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie w ramach programu Lato w Teatrze 2016 pod hasłem „Jestem królem/królową!”.

Czterogodzinne warsztaty zostały podzielone na dwa etapy. Pierwsza część odbyła się w naszym Muzeum. Młodzi odbiorcy historii poszukiwali odpowiedzi na pytanie: co muzeum ma wspólnego z teatrem? Wystawy w Muzeum stały się także miejscem poszukiwań i rozwiązywania zagadek związanych z historią pierwszych władców. Grupa warsztatowa dowiedziała się w jaki sposób zdobywano w średniowieczu władzę i poznała przedmioty, które tę władzę symbolizowały.

Druga cześć warsztatów odbyła się w przestrzeni miejskiej - obejrzeliśmy witryny z fotografiami przedstawiającymi XX-wieczne reprezentacje władzy – pochody z okazji 1 maja, czy stawianie pomników upamiętniających królów. Anna Lubczyńska (Pracownia Edukacyjna MPPPG) opowiedziała dzieciom o tym, jak ludzie w przeszłości czcili władzę i jak władza wpływała na ich życie codzienne.

Celem zajęć "TEATR HISTORII", w których uczestniczyła grupa dzieci z różnych szkół podstawowych, było przede wszystkim odnalezienie powiązań między teatrem a muzeum. Uczestnicy zapoznali się z wystawami muzealnymi, na których uruchomili twórcze myślenie. Grupa zajęciowa liczyła 30 osób.

Koordynator zajęć: Marta Karalus-Kuszczak (Pracownia Edukacyjna MPPPG)

Dzieci poznawały najpierw Muzeum i atrybuty władzy, fot. Marta Karalus-Kuszczak (MPPPG)
Dzieci uważnie słuchały o dawnych pochodach, fot. Marta Karalus-Kuszczak (MPPPG)
Dzieci z uwagą słuchały o dawnych pochodach, fot. Marta Karalus-Kuszczak (MPPPG)
fot. Marta Karalus-Kuszczak (MPPPG)
Apteka pod Lwem, fot. Marta Karalus-Kuszczak (MPPPG)
fot. Marta Karalus-Kuszczak (MPPPG)
Chętnych do zdjęć nie brakowało, fot. Marta Karalus-Kuszczak (MPPPG)
Zajęcia w Muzeum na wystawie \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
Muzeum, czy Teatr? Muzeum i Teatr!, fot. Marta Karalus-Kuszczak (MPPPG)
Poznawanie przedmiotów, które symbolizowały władzę, fot.
Dzieci zawsze świetnie czują się w naszych progach, Muzeum, czy Teatr? Muzeum i Teatr!, fot. Marta Karalus-Kuszczak (MPPPG)
Anna Lubczyńska opowiadała o marszach, które też były manifestacją władzy, Muzeum, czy Teatr? Muzeum i Teatr!, fot. Marta Karalus-Kuszczak (MPPPG)
Czyżby mali uczestnicy zajęć organizowali swój własny marsz? Muzeum, czy Teatr? Muzeum i Teatr!, fot. Marta Karalus-Kuszczak (MPPPG)

#warsztaty #muzeum #teatr #władza