Nowa tapeta historyczna na sierpień!

fot. MPPP w Gnieźnie

Specjalnie z myślą o pasjonatach historii, archeologii, sztuki, początków państwa polskiego oraz historii Gniezna rozpoczęliśmy akcję „Miesiąc z Muzeum”. Dzięki tej inicjatywie co miesiąc inny eksponat może stać się tapetą pulpitu w Twoim komputerze! Wyboru eksponatu dokonują użytkownicy na portalu Facebook. Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil.

Na SIERPIEŃ wybraliśmy dwa zabytki archeologiczne - uchwyt XVI-wiecznej skrzyneczki oraz tarczkę od zegarka słonecznego. Na każdy z tych zabytków można było oddać głos na muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieć będzie:

Uchwyt XVI-wiecznej skrzyneczki [tapeta na pulpit: pobierz plik]

Widoczny na zdjęciu poniżej uchwytto zabytek znaleziony w strefie brzegowej dawnego jeziora Świętego w warstwie datowanej na XVI wiek. Jest to prosty uchwyt niewielkiej skrzyneczki, być może na kosztowności, wykonany z drutu brązowego, przymocowanego do prostokątnej blaszki mosiężnej. Blaszka jest zdobiona delikatnym ornamentem wybijanym od góry; w jej narożach widoczne są niewielkie nity mocujące uchwyt do wieczka skrzyneczki.

Drugim zabytkiem do wyboru była tarczka zegarka słonecznego

Zabytek z Gniezna - niewielka, pozłacana, okrągła tarczka zegarka słonecznego, datowana na początek XVII wieku. Jest to pozostałość kieszonkowego, prywatnego zegarka, które od późnego średniowiecza były coraz częstszym elementem osobistego wyposażenia. Stawały się one niezbędne, m.in. w pracy kupieckiej, urzędowej a osobom duchownym pozwalały wyznaczać godziny liturgiczne, w których odmawiano stosowne modlitwy.

#zabytek #tapeta #sierpień #historia