Pierwszy raz

Wystawa „Pierwszy raz. Nieznane eksponaty ze zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego” była wspólną inicjatywą kuratorów z kilku działów gnieźnieńskiego Muzeum. Na wystawie pokazano zarówno cenne, unikatowe, jak i niespodziewane przedmioty z naszej bogatej kolekcji działów: archeologicznego, historycznego, biblioteki i archiwum. Niektóre z nich czekały na swój debiut wystawowy przeszło pół wieku.

Kolejne nabytki Muzeum, wzbogacając zbiory, służą badaniom naukowym, lecz nie wszystkie z nich mają szansę stać się eksponatem. Wystawa "Pierwszy raz" była okazją, by to zmienić. Obok zaskakujących znalezisk z wykopalisk – liczących zarówno tysiące, jak i setki lat – można było na wystawie zobaczyć przedmioty i gnieźnieńskie pamiątki z ubiegłego wieku. Na początku zestawiliśmy ze sobą eksponaty, które dzielą tysiące lat. Były to najstarsze narzędzia paleolityczne (12 000 lat p.n.e.) i najmłodsze monety okolicznościowe wybite w 2012 roku.

Część środkową wystawy stanowiły zestawy eksponatów z XIX i pierwszej połowy XX wieku: dawne sprzęty, elementy ubioru, meble, wyposażenie wnętrz mieszczańskich, fotografie rodzinne, przedmioty luksusowe i codziennego użytku – kiedyś zwykłe, dziś niezwykłe, będące świadectwem minionego czasu.

Część ostatnia wystawy była prezentacją rozmaitych zabytków z bogatych zbiorów działu archeologicznego pozyskanych w dużej mierze dzięki własnym badaniom na terenie Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, czyli obszaru historycznej ziemi gnieźnieńskiej. Były to znaleziska duże i małe od pradziejów po XVIII wiek.

wystawa czasowa | czas trwania: 18 maja - 1 października 2013 r.

kuratorzy wystawy:
Dariusz Stryniak
Elżbieta Kowalska (wybór eksponatów historycznych)
Tomasz Sawicki, Łukasz Kaczmarek (wybór eksponatów archeologicznych)