Nowa tapeta historyczna na lipiec

Specjalnie z myślą o pasjonatach historii, archeologii, sztuki, początków państwa polskiego oraz historii Gniezna rozpoczęliśmy akcję „Miesiąc z Muzeum”. Dzięki tej inicjatywie co miesiąc inny eksponat może stać się tapetą pulpitu w Twoim komputerze! Wyboru eksponatu dokonują użytkownicy na portalu Facebook. Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil.

Na CZERWIEC wybraliśmy dwa zabytki związane ze spożywaniem posiłków - miska oraz dzbanNa każdy z tych zabytków można było oddać głos na muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieć będzie:

Dzban [tapeta na pulpit: pobierz plik]

To piękne naczynie ceramiczne, zachowane niestety tylko fragmentarycznie, to dzban należący do ekskluzywnej ceramiki stołowej z XV wieku. Czy dostrzegacie te niezwykłe zdobienia przypominające maliny? Dzban mógł należeć do któregoś z kanoników gnieźnieńskich, gdyż został znaleziony w nieistniejącym obecnie jeziorze Świętym u podnóża Góry Lecha, na której w średniowieczu stały budynki zamieszkiwane przez księży.

Drugim zabytkiem do wyboru była miska

Do zastawy stołowej z XVI-tego stulecia mogło należeć widoczne naczynie ceramiczne, które można określić jako miska. Uwagę zwraca wyraźna falista kryza pod krawędzią naczynia, urozmaicająca jego dość prostą formę. Warte podkreślenia jest doskonałe szkliwo, upowszechniające się w ceramice gnieźnieńskiej w tym okresie. Jest to również element zastawy któregoś z księży obsługujących w średniowieczu Katedrę Gnieźnieńską.

#tapeta #lipiec #historia #zabytek