Otwarcie wystawy ”Szlakiem dawnych pochodów, wieców i marszów”

Twórcy wystawy - Anna Lubczyńska oraz Jakub Magrian - w oczekiwaniu na pochód zwiedzających (fot. MPPPG)

"Szlakiem dawnych pochodów, wieców i marszów" to wystawa w przestrzeni miejskiej, która została przez nas zaaranżowana w witrynach gnieźnieńskich sklepów. Otwarcie wystawy odbyło się 3 sierpnia 2016 r. o godz. 13.00 przy gnieźnieńskim Rynku, a dokładniej przed restauracją "Zielony stół", gdzie również znajduje się jedno ze zdjęć.

Wystawę otworzył dyrektor naszego Muzeum, dr Michał Bogacki, który oddał następnie głos Annie Lubczyńskiej (Pracownia Edukacyjna MPPPG) - kuratorce wystawy. Wystawa powstała dzięki współpracy Jakuba Magriana (Dział Naukowy MPPPG) autora opisów zdjęć, z Anną Lubczyńską, która dokonała ich wyboru.

W roku 2015 w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pokazaliśmy architekturę, która w Gnieźnie już nie istnieje. "Szlakiem nieistniejących zabytków" to wystawa, która cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Gniezna i nie tylko! Pomysłodawczynią oraz kuratorką ubiegłorocznej wystawy była Magdalena Robaszkiewicz (Kierownik Działu Obsługi Wystaw i Edukacji). Postanowiliśmy, że będziemy kontynuować akcję, która opiera się na wystawie fotografii w witrynach sklepowych. Tym razem zobaczycie zdjęcia uroczystości, które wyglądały zupełnie inaczej niż te, w których mamy okazje uczestniczyć współcześnie. A może niektórzy z Was rozpoznają postaci ze zdjęć, czy nawet odnajdą na nich siebie?

Wystawa nie byłaby możliwa, gdyby nie właściciele gnieźnieńskich firm, którzy zgodzili się udostępnić swoje witryny sklepowe specjalnie na tę okazję. Gdzie można zobaczyć te unikatowe fotografie?

Księgarnia Archidiecezjalna, ul. Tumska 7

Restauracja "Zielony Stół", ul. Tumska

Pasmanteria, ul. Farna 2

Polanex, ul. Chrobrego 1

Apteka pod Lwem, ul. Dąbrówki 1

Biblioteka Miasta Gniezna, ul. Mieszka I 15

Zakład optyczny Troszak, ul. Chrobrego 15

Skanuj kod QR i pobierz mobilny przewodnik po wystawie!

Wystawie towarzyszą także spacery z przewodnikiem oraz specjalnie stworzony na tę okazję program edukacyjny:

4 sierpnia 2016 r. - zajęcia performatywne "Szlakiem dawnych marszów"

25 sierpnia 2016 r. - spacer szlakiem dawnych pochodów, wieców i marszów z Jakubem Magrianem (Dział naukowy MPPPG) oraz Anną Lubczyńską (Pracownia edukacyjna)

Wystawa potrwa do 29 sierpnia. Zapraszamy!

Jakub Magrian, Anna Lubczyńska oraz członkini Klubu Przyjaciół naszego Muzeum, fot. Marta Karalus-Kuszczak
Anna Lubczyńska i dziennikarze, fot. Marta Karalus-Kuszczak
Jakub Magrian oraz Anna Lubczyńska - twórcy tegorocznej odsłony wystawy w witrynach, fot. Marta Karalus-Kuszczak
Dyrektor naszego Muzeum i dziennikarze, fot. Marta Karalus-Kuszczak