Nasza wystawa podbija Podlasie!

19 kwietnia miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy „Chrzest 966. U źródeł Polski”, którą nasze Muzeum przygotowało przy współpracy z licealistami uczącymi się w I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Planszowa wystawa dotycząca przyczyn, przebiegu i znaczenia chrystianizacji ziem Polskich ma na celu przybliżenie mieszkańcom Podlasia wspomnianej tematyki. Muzeum Podlaskie w Białymstoku jest pierwszym punktem na mapie województwa podlaskiego, w którym zagościła nowoczesna ekspozycja MPPPG. Kolejne przystanki to Zambrów, Hajnówka, Sejny i Sokółka.

Wyjątkowość ekspozycji „Chrzest 966. U źródeł Polski” leży nie tylko w profesjonalnym i przystępnym przekazywaniu wiedzy historycznej zawartych na tematycznie przygotowanych planszach. Przy pracach nad ostatecznym kształtem wystawy pracowali licealiści z I LO, którzy zasugerowali układ graficzny i treściowy materiałów. Całości dopełnia aplikacja multimedialna będąca przewodnikiem po wystawie. Dzięki aplikacji mobilnej wystawę zwiedzać mogą osoby o różnych dysfunkcjach. Warstwa audialna została nagrana przez samych licealistów, a zarejestrowanie przewodnika poprzedzały warsztaty z emisji głosu w których uczniowie uczestniczyli. Elementem aplikacji jest również animacja ukazująca, jak mogła wyglądać świątynia pogańska na Górze Lecha w Gnieźnie na krótko przed przyjęciem chrztu oraz krótki film, będący zapisem prac młodych muzealników nad projektem.

Wernisażowi, na który tłumnie stawili się mieszkańcy i wybitne osobistości życia społecznego Białegostoku towarzyszyły również wykłady prof. Leszka Weteski oraz dr Marcina Danielewskiego. Na otwarciu obecni byli również główni twórcy wystawy – licealiści ze szkoły dzielącej budynek z naszym Muzeum. Mieli oni okazję zwiedzić Białystok oraz Supraśl na trzydniowej wycieczce, będącej zwieńczeniem ich pracy nad wystawą.

kuratorzy wystawy: dr Michał Bogacki, Adam Bąkowski, Łukasz Kaczmarek,
projekty graficzne: Jarosław Gryguć

Gdzie wystawa zostania pokazana?

1. Prezentacja wystawy w Muzeum Podlaskim w Białymstoku - od 19 kwietnia do 4 maja

2. Prezentacja wystawy w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie od 5 maja do 16 maja

3. Prezentacja wystawy w Hajnowskim Domu Kultury od 17 maja do 30 maja

4. Prezentacja wystawy w Ośrodku Kultury w Sejnach od 31 maja do 13 czerwca