Bunt - Der Sturm - Die Aktion

KATALOG WYSTAWY ZNAJDZIESZ: TUTAJ

Wystawa czasowa | czas trwania: 3 grudnia 2011 - 15 stycznia 2012

Wystawa BUNT – DER STURM – DIE AKTION. Polscy i niemieccy ekspresjoniści to stanowiąca efekt współpracy muzealników z Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Haus der Brandenburgisch-Preußischen Geschichte w Poczdamie.

Projekt wystawy był niecodzienną okazją do przybliżenia szerszej publiczności niemieckiej i polskiej niezwykle owocnej fazy twórczego współdziałania artystów obu krajów, ale i regionów Wielkopolski i Brandenburgii. Twórczość poznańskiej formacji Bunt należy do najciekawszych zjawisk polskiej kultury artystycznej XX wieku. Grupa BUNT była związana z czasopismem artystyczno-literackim Zdrój, wydawanym w Poznaniu w latach 1917-1922. Dwie największe indywidualności grupy to Jerzy Hulewicz, właściciel majątku Kościanki pod Wrześnią oraz Stanisław Kubicki, związany z Berlinem. Inni twórcy związani z grupą to Margarete Schuster-Kubicka (żona Stanisława), Stefan Szmaj, Władysław Skotarek, Jan Jerzy Wroniecki, Artur Swinarski czy też Jan Panieński i Stanisława Przybyszewska.

Wystawa przybliżać miałą wysokiej próby przykłady dziedzictwa kulturowego Wielkopolski, stanowiła wyraz partnerskiej współpracy kulturowej Wielkopolski i Brandenburgii oraz była pierwszą wystawą pokazaną w otwartej ponownie po ponad dwuletniej przerwie Sali Górnej MPPPG, gruntownie zmodernizowanej w ramach projektu Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Ochrona dziedzictwa kulturowego w MPPP – I Etap.

Kuratorzy wystawy: Agnieszka Salamon-Radecka, Andreas Hüneke, Susanna Köller

Wystawa została sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Rządu Brandenburgii, Banku PKO BP, Sponsora Wystawy.