Szlakiem nieistniejących zabytków

Autor kolażu: Jonasz Śliwiński

„Szlakiem nieistniejących zabytków” - była to wystawa w przestrzeni miejskiej, zaaranżowana w witrynach gnieźnieńskich sklepów. Jej celem było ukazanie wybranych widoków współczesnego miasta w zestawieniu z obiektami zabytkowymi, które do dziś nie przetrwały.

Na specjalnie przygotowanych przez Jonasza Śliwińskiego kolażach fotograficznych bazujących na  pocztówkach i fotografiach ze zbiorów Muzeum można było zapoznać się z historią następujących obiektów: Gnieźnieński dworzec kolejowy, Synagoga, Strzelnica miejska, Park miejski, Pomnik Poległych za Ojczyznę, Pomnik żołnierzy pruskich, Pomnik cesarza Fryderyka III, Fontanna zwana „Źródełkiem Trojga Dzieci”, Blok mieszkalny przy ul. Chrobrego, Młyn parowy nad jeziorem Jelonek.

Projekt powstał dzięki zaangażowaniu członków Klubu Przyjaciół Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz właścicieli firm, którzy udostępnili witryny swoich sklepów i punktów usługowych do prezentacji wystawy. Wystawie towarzyszyły spacery z przewodnikiem oraz specjalnie stworzony na tę okazję Quest.

Firmy udostępniające witryny: Sklep „Malinka” (ul. Tumska), Sklep odzieżowy Wojciech Tabert (ul. Rzeźnicka), P.H. „TARA” Krystyna Pacanowska & Wiesława Napierała (ul. Warszawska), „CARMEN” Sławomir Jaskólski (ul. Chrobrego), „Kokott” S.C. Firma Handlowa Elżbieta i Roman Kokott (ul. Lecha 13), Artykuły Papiernicze Marek Szuba (Warszawska 11), Biuro Handlowe Rbł Łebedyński Romuald (Mieszka I 5), Cukiernia Niemann S.C. (ul. Warszawska 40), Tadeusz Szustek PUH WODKAN (ul. Słoneczna 19), Prima Sorti (ul. Armii Poznań 14), U NAFTY (Os. Bajkowe 55).

kuratorzy wystawy: Jakub Magrian i Magda Robaszkiewicz
autor kolaży fotograficznych: Jonasz Śliwiński