Legenda o piastowskiej Matce Królów

fot. kadr z filmu, MPPPG

Legenda o piastowskiej królowej, która rządziła wikingami

Czy tajemnicza córka Mieszka I i Dobrawy była jedną z najpotężniejszych kobiet swoich czasów, królową trzech krajów, matką trzech królów – w tym Knuta Wielkiego, panującego w Skandynawii i Anglii, jednego z najważniejszych władców wczesnego średniowiecza? Na te pytania odpowiada kolejna wystawa Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

„Legenda o piastowskiej Matce Królów” to wystawa o Świętosławie/Sygrydzie-Storradzie, jednej z najważniejszych kobiet przełomu I i II tysiąclecia. Jej życie, związane ze Skandynawią, to ciągła walka kobiety o pozycję w zdominowanym przez mężczyzn świecie wczesnego średniowiecza. To historia jak z dobrego hollywoodzkiego filmu – są w niej: miłość, zdrada, wielka polityka i bitwy, a przede wszystkim dramatyczne zwroty akcji. Nic dziwnego, że losy tej postaci stały się inspiracją do powstania jednej z poczytniejszych polskich powieści historycznych naszych czasów autorstwa Elżbiety Cherezińskiej. Jednak czy Świętosława/Sygryda-Storrada rzeczywiście istniała? Czy może jest to późniejsza legenda powstała wokół historycznie potwierdzonej, ale nieznanej z imienia córki Mieszka I i Dobrawy?

Wystawa nie jest typową muzealną ekspozycją z zabytkami. To wystawa mobilna –składa się ze ścian materiałowych, na których prezentowane są różne zagadnienia związane z tytułową postacią. Ważnym elementem projektu jest film animowany z elementami LIVE Action przedstawiający legendę Świętosławy/Sygrydy-Storrady. W rolę królowej wcieliła się Gosia Koszkul, youtuberka, popularyzatorka archeologii. W realizacji całości uczestniczyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, dzięki którym treść i forma są dostosowane do gustów i estetyki młodszych odbiorców.

„Legenda o piastowskiej Matce Królów” została tak skonstruowana, aby można ją było prezentować np. w szkołach, domach kultury czy bibliotekach w mniejszych miejscowościach – w miejscach oddalonych od muzeów. Istotne znaczenie ma również element multimedialny projektu w postaci filmu. Dzięki jego prezentacji w internecie (również w wersji anglojęzycznej) poszerzy się grono odbiorców „Legendy…”.

W 2019 roku wystawa gościła w:

• Szkole Podstawowej nr 2 im. św. Kingi w Kamionce Wielkiej (woj. małopolskie)
  • Białowieskim Ośrodku Kultury w Białowieży (woj. podlaskie)
  • Muzeum Regionalne w Wolinie (woj. zachodniopomorskie)
  • Zakład Karny w Pobiedziskach (woj. wielkopolskie).

Wystawa jest drugą, po „Legendzie o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich”, ekspozycją mobilną prezentującą ciekawe postacie z okresu początków państwa polskiego. Tegoroczny projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Województwa Wielkopolskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Dofinansowano ze środków Województwa Wielkopolskiego

#Świętosława #Sygryda #MatkaKrólów #wystawa #mobilna