Dzień wolnej sztuki

"Dzień wolnego zwiedzania" to ogólnopolska akcja, do której co roku dołącza kilkadziesiąt muzeów. 18 kwietnia 2015 r. zachęcaliśmy do wolnego zwiedzania naszego Muzeum. Skupiliśmy się na 5-ciu zabytkach, przy których można było spotkać muzealników gotowych pomóc odwiedzającym otworzyć się na historię zabytków.

Na co dzień historie poszczególnych eksponatów bywają ograniczone do mało czytelnych podpisów.  W naszym Muzeum,  w trakcie Dnia Wolnej Sztuki porozmawialiśmy m.in. o obrazie Jana Peszki pt.: „Bolesław Chrobry wytacza granice przy zbiegu rzeki Sali i Elby w 1018 roku” oraz o włóczni św. Maurycego. Zmieniliśmy tryb zwiedzania na bardziej spokojny. Czasami wystarczy tylko pozwolić przemówić dziełom. To, ile zdołamy od nich usłyszeć tak naprawdę zależy od nas samych, od naszego dotychczasowego doświadczenia i wrażliwości. Pamiętajmy, że muzea mają inspirować, a nie męczyć.

Dzień Wolnej Sztuki to projekt społeczny realizowany w muzeach i galeriach w całej Polsce od roku 2011. Jego pomysłodawczynią jest Zuzanna Stańska, historyk sztuki, zafascynowana wykorzystywaniem nowych technologii w muzealnictwie, o czym napisała pracę dyplomową w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. O Dniu Wolnej Sztuki pisze w ten sposób: „Przez akcję chcemy wyleczyć zwiedzających z kompleksów – wiele osób myśli, że żeby oglądać sztukę potrzebują oni wykształcenia czy przewodników. To nieprawda – każdy obraz ma nam do opowiedzenia jakąś historię, wystarczy się w niego wpatrzeć”. W 2014 roku w akcji wzięło udział 63 muzea i galerie z 37 miast.

Koordynator MPPP: Marta Karalus-Kuszczak

Więcej o Dniu Wolnej Sztuki na stronie: www.dzienwolnejsztuki.pl