Nasza oferta


Wystawy czasowe

Wystawy czasowe
 


Prezentowane w naszym Muzeum wystawy czasowe dotyczą przede wszystkim wczesnego średniowiecza, czyli epoki, w której kształtowało się większość państw nadal istniejących na mapie Europy. Tematy przez nas podejmowane są różnorodne – niewątpliwie każdy znajdzie coś dla siebie. Nie skupiamy się wyłącznie na wydarzeniach i wielkich bitwach tamtego okresu, ale także na kwestiach, których próżno szukać w podręcznikach. Interesuje nas nie tylko to, jak powstawało nasze państwo, ale jak żyli ludzie 1000 lat temu, a przede wszystkim, jak spadek po nich wpływa na współczesną kulturę i świadomość historyczną. Każda wystawa jest wyjątkowa, tak jak wyjątkowe są pokazywane na niej zabytki. A skąd zabytki? Napływają do nas z każdej strony Polski i świata.

Aktualne wystawy czasowe w naszym Muzeum:

"Wielka Lechia - wielka ściema" to wystawa opowiadająca o teorii spiskowej i pseudonaukowych dywagacjach dotyczących tego, co rzekomo działo się na ziemiach polskich na długo przed Mieszkiem I. Pokazuje, że mamy do czynienia ze współczesnym zjawiskiem kulturowym i społecznym, które jest efektem trwającego od lat 80. XX w. kryzysu edukacji historycznej, a także postępującego upadku autorytetów i zagubienia w zglobalizowanym świecie. Czynna jest do 26 lutego 2023 roku. Więcej informacji o wystawie - tutaj.

"Piast surwiwal. Człowiek i las 1000 lat temu" - to opowieść o słowiańskiej puszczy oparta na fragmentach ze źródeł pisanych, obiektach archeologicznych i najnowszej wiedzy przyrodniczej. Otwiera ją oś czasu prezentująca lasy na naszych terenach od czasów prehistorycznych. Przestrzeń podzielono na trzy części: Dzika puszcza, Leśny prześwit i Gród – fabryka drewna. Czynna jest do 18 czerwca 2023 roku. Więcej informacji o wystawie - tutaj.