Czekamy na Twoje zakupy
Zapraszamy do sklepu

Ucz się z nami


Warsztaty muzealne

Warsztaty muzealne
 


Ważne: aktualnie, w związku z obostrzeniami administracyjnymi prowadzenie warsztatów zostało zawieszone. 

Warsztaty muzealne formułą przypominają zajęcia praktyczno-techniczne, ale są o wiele ciekawsze. W ich trakcie uczestnicy wykonują własne repliki przedmiotów sprzed wieków. Podczas pracy opowiadamy o ludziach, którzy je wykonywali, o materiałach, z jakich je robiono oraz o tym do czego służyły, a także o wielu sprawach, które się z nimi wiązały.
Nasze zajęcia dostosowywane są indywidualniedo różnych grup wiekowych - od przedszkola do szkoły średniej, a nawet wyżej. Przewodnikami grup dziecięcych są Borka i Sambor - postacie z naszego komiksu (dotychczas ukazało się 5 tomów serii).  

Zapraszamy do udziału w 4 warsztatach: 

 • Zrób błyskotkę dla Dobrawy
  Słowianie doceniali ozdoby. Kobiety nosiły kabłączki skroniowe i zausznice, mężczyźni – naszyjniki i pierścienie. Wykonamy bransoletkę z paciorków, stosując prostą technikę nawlekania na drucik, znaną już ponad 1000 lat temu. Warsztat nie tylko dla dziewczyn!
 • Zrób płytkę na dwór Chrobrego
  Tylko pozornie może się nam wydawać, że Słowianie nie dbali o dekorację wnętrz. A jednak! Ściany i podłogi romańskich budowli pokryte były zdobionymi płytkami ceramicznymi. O technikach ich wyrobu opowiemy przy okazji wykonywania jednej z nich.
 • Napisz kronikę Krzywoustemu
  Pisanie i czytanie nie było mocną stroną naszych przodków, a i pierwsi władcy mieli z nimi problemy. Podczas warsztatu opowiemy, komu zawdzięczamy pierwsze księgi i pokażemy, czym się one wyróżniały. Nie zabraknie też krótkiego ćwiczenia z użyciem piórka i pergaminu.
 • Zrób sakiewkę dla Szczodrego
  O znaczeniu władcy decydowała m.in. jego hojność. Jak sobie radził z monetami, skoro wczesnośredniowieczne ubrania zwykle nie miały kieszeni? Przywiązywał do spodni mieszek, czyli sakiewkę uszytą ze skóry. Wykonamy ją z pomocą prostego ściegu „za igłą”.

CENY WARSZTATÓW MUZEALNYCH:

RODZAJ ZAJĘĆ CENA

Warsztaty muzealne
(grupa powyżej 10 osób)

12 zł / os.

Opiekunowie grup

bezpłatnie