Warsztaty muzealne

AKTUALNIE PROWADZIMY TYLKO LEKCJE MUZEALNE W FORMIE ONLINE.
Warsztaty muzealne są zbliżone do dawnych zajęć praktyczno-technicznych, których uczestnicy uczą się, wykonując różne przedmioty sposobami zbliżonymi do tych z wczesnego średniowiecza.
Zajęcia realizowane są dla wszystkich grup wiekowych w ramach 4 tematów:
Zrób błyskotkę dla Dobrawy
Słowianie doceniali ozdoby. Kobiety nosiły kabłączki skroniowe i zausznice, mężczyźni – naszyjniki i pierścienie. Wykonamy bransoletkę z paciorków, stosując prostą technikę nawlekania na drucik, znaną już ponad 1000 lat temu. Warsztat nie tylko dla dziewczyn!
Zrób płytkę na dwór Chrobrego
Tylko pozornie może się nam wydawać, że Słowianie nie dbali o dekorację wnętrz. A jednak! Ściany i podłogi romańskich budowli pokryte były zdobionymi płytkami ceramicznymi. O technikach ich wyrobu opowiemy przy okazji wykonywania jednej z nich.
Napisz kronikę Krzywoustemu
Pisanie i czytanie nie było mocną stroną naszych przodków, a i pierwsi władcy mieli z nimi problemy. Podczas warsztatu opowiemy, komu zawdzięczamy pierwsze księgi i pokażemy, czym się one wyróżniały. Nie zabraknie też krótkiego ćwiczenia z użyciem piórka i pergaminu.
Zrób sakiewkę dla Szczodrego
O znaczeniu władcy decydowała m.in. jego hojność. Jak sobie radził z monetami, skoro wczesnośredniowieczne ubrania zwykle nie miały kieszeni? Przywiązywał do spodni mieszek, czyli sakiewkę uszytą ze skóry. Wykonamy ją z pomocą prostego ściegu „za igłą”.
CENY ZAJĘĆ MUZEALNYCH:
RODZAJ ZAJĘĆ | CENA |
Warsztaty muzealne |
12 zł / os. |
Opiekunowie grup |
bezpłatnie |