Muzeum na Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego FYRTEL 2017

rysunek: Jarosław Gryguć

Nasze Muzeum chętnie angażuje się w miejskie przedsięwzięcia, które promują lokalne dziedzictwo. Z ogromną radością zapraszamy do udziału w Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego „FYRTEL” 2017, w programie którego mocno zaznaczyliśmy swoją obecność!

 


PROGRAM WYDARZEŃ W MUZEUM
(sala edukacyjna, wejście od strony kasy)

 

24 listopada (piątek), 17.00-18.00

Zamki gnieźnieńskie – wykład Tomasza Sawickiego, zastępcy dyrektora MPPP w Gnieźnie

Na wykładzie przedstawione zostaną wyniki badań archeologicznych prowadzonych pod kierunkiem Tomasza Sawickiego w latach 80. i 90. na terenie północnej i południowej części Góry Lecha wraz z próbą zrekonstruowania całości założeń zamkowych z punktu widzenia archeologii.


25 listopada (sobota), 11.00-14.00

Warsztaty muzealne dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat

11.00-13.00, Zrób to sam w Muzeum. Tropem zamkowych murów…

Zamki w Gnieźnie? To jedna z tych zagadek związanych z naszym miastem, na której rozwiązanie czeka niejeden pasjonat historii. Prace archeologiczne prowadzone na Górze Lecha potwierdzają istnienie fundamentów kamiennych wskazujących na istnienie aż dwóch zespołów zamkowych!

Gdzie je odkryto, jak mogły wyglądać, kiedy powstały i do kogo mogły należeć? Podczas warsztatów postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania. Pracować będziemy na współczesnych mapach miasta z zaznaczonymi fundamentami zamków odkrytymi przez gnieźnieńskich archeologów. Aby odtworzyć całość zespołu zamkowego wykorzystamy odrobinę wiedzy i sporo wyobraźni!

Prowadzenie: Marta Karalus-Kuszczak
 

13.00-14.00, Gnieźnieńskie zamki z klocków LEGO

Jak dokładnie wyglądały gnieźnieńskie zamki, tego chyba nigdy się nie dowiemy. Ale możemy przypuszczać, że musiały przypominać inne powstałe w tym okresie. Każdy porządny średniowieczny zamek powinien mieć: basztę, wieżę, mury obronne, bramę wjazdową i most zwodzony. Zbudujemy je z klocków LEGO i ustawimy na planach miasta, na których pracowaliśmy podczas pierwszej części warsztatów.

Prowadzenie: Bartosz Borowiak
 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny
 

Na warsztaty obowiązują zapisy: 61 426 46 41 w. 210, edukacja@muzeumgniezno.pl

 

#edukacja #warsztaty #wykład #Gniezno