Mieszkańcy ziemi gnieźnieńskiej wobec Powstania Wielkopolskiego (1918-1919)

Gnieźnieńskie Konwersatoria Historyczne

Mieszkańcy ziemi gnieźnieńskiej wobec Powstania Wielkopolskiego (1918-1919)

29 listopada 2018 r., godz. 16.30

Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie, ul. Kostrzewskiego 5-7

Wstęp wolny

Przed nami pierwsze po kilkumiesięcznej przerwie spotkanie w ramach Gnieźnieńskich Konwersatoriów Historycznych. Tematem przewodnim będzie udział mieszkańców ziemi gnieźnieńskiej w Powstaniu Wielkopolskim.

Mieszkańcy ziemi gnieźnieńskiej znacząco przyczynili się do sukcesu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. To tutaj, pod Zdziechową i Łopiennem rozstrzygnęły się dalsze losy powstania. Około trzy tysiące powstańców z tego subregionu walczyło na Kujawach Zachodnich i na froncie północnym. Zasadniczą rolę – oprócz nielicznych wówczas oficerów – odegrali szeregowcy i podoficerowie. Ochotnicze formacje gnieźnieńskie przekształciły się wkrótce  w regularną Armię Wielkopolską. Nasi powstańcy występowali we wszystkich rodzajach wojsk wielkopolskich, m.in. w oddziałach kawalerii, piechocie, artylerii, aeronautycznych, saperów, łączności i Straży Ludowej. Ogromnie ważna stała się pomoc społeczeństwa, ścisłej cywilów z ziemi gnieźnieńskiej; zwłaszcza kobiet.

Prowadzący:

prof. dr hab. Janusz Karwat

Organizatorzy:

Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Serdecznie zapraszamy!

pobierz plakat Gnieźnieńskie Konwersatoria... (plik JPG)

#Gniezno #konwersatorium #historyczne #wykład