KOLEJE WOLNOŚCI 1918-2018 Podróże szlakami Powstania Wielkopolskiego

KOLEJE WOLNOŚCI 1918-2018

Podróże szlakami Powstania Wielkopolskiego

3-6 października 2018 roku

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego w październiku 2018 roku na szlaki kolejowe Wielkopolski wyjechały cztery pociągi specjalne.

W dniach 3-5 października w składach złożonych z parowozu oraz historycznych wagonów odbyły się bezpłatne zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z wielkopolskich szkół. Grupy biorące udział w projekcie wsiadały na wybranych stacjach i przez około 45 minut podróżowały pociągiem retro. Powrót – własnym środkiem transportu lub darmowym pociągiem Kolei Wielkopolskich.

Prowadzący wykłady rekonstruktorzy w żywy i barwny sposób przybliżali uczestnikom historię Powstania Wielkopolskiego, jednego z niewielu polskich zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem.

W składzie pociągu – oprócz przedziałów edukacyjnych – znajdowały się dodatkowe wagony przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych podróżą powstańczymi szlakami. Przejazd nimi był bezpłatny, lecz obowiązywały zapisy.

W sobotę 6 października pociąg po przejechaniu wyznaczonej trasy (przejazd biletowany płatny) około godz. 19.40 zakończył bieg na dworcu Poznań Dworzec Letni, gdzie odbył się uroczysty finał projektu – widowisko światło i dźwięk.

Szczegółowe informacje i rezerwacje:

Halina Kowalska

e: halina.kowalska@muzeumgniezno.pl

t: 61 426 46 41 w. 240 |  690 887 669

Koleje Wolności - rozkład jazdy pociągów (plik PDF)

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy w TVP3 POZNAŃ nt. naszego wydarzenia:

TVP3 POZNAŃ  (program: Witaj Wielkopolsko!) - 1:08\\`17

Projekt realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Koleje Wielkopolskie, Parowozownię Wolsztyn i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

fot. Bartosz Janiczek

##KolejeWolności #PowstanieWielkopolskie