Otwarcie ”Nowego” Muzeum

fot. MPPP w Gnieźnie

14 września 2018 r. po prawie półtora roku prac,  uroczyście otworzyliśmy nieczynną dotąd część naszego Muzeum.  Do użytku oddane zostały nowe wystawy oraz przestrzenie, które powstały w ramach projektu „Ochrona dziedzictwa kulturowego w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – II etap”, realizowanego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Nowe wystawy stałe:

• „Ceramika gnieźnieńska” – na wystawie podziwiać można jedną z najcenniejszych w Europie kolekcji romańskich płytek ceramicznych oraz gotyckich, renesansowych i XIX-wiecznych kafli piecowych.
  • „Sztuka romańska w Polsce” – ekspozycja prezentuje w jednym miejscu najcenniejsze zachowane detale architektoniczne – przykłady wczesnośredniowiecznej sztuki romańskiej w naszym kraju.
  • „Gniezno. Stąd do przeszłości” – to wystawa ukazująca dzieje Gniezna od dnia dzisiejszego aż do czasów prehistorycznych za pomocą różnego rodzaju zabytków – źródeł historycznych.
  • „Piastów malowane dzieje” – galeria obrazów z XIX w. ilustrujących przeszłość Polski pod rządami Piastów – od legendarnego założyciela dynastii po Kazimierza Wielkiego.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy w TVP3 POZNAŃ nt. naszego wydarzenia:

TVP3 POZNAŃ  (program: Witaj Wielkopolsko!) - 50'31 min

Przebudowa Muzeum wykonana w ramach zadania Ochrona dziedzictwa kulturowego w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – II etap – projekt dofinansowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

#zwiedzanie #nowe #Muzeum #poremoncie