Nowa tapeta historyczna na lipiec!

Pobierz tapetę TUTAJ

Specjalnie z myślą o Was rozpoczęliśmy akcję „Miesiąc z Muzeum”, której efektem jest comiesięczna nowa tapeta na pulpit.

W tym roku proponujemy nową odsłonę tego działania. Tym razem tematem przewodnim są zabytki z naszej nowej wystawy czasowej (otwarcie 10 lipca 2018 r.) „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem", którą prezentować będziemy do 4 listopada br. Co miesiąc zaproponujemy dwa przedmioty spośród ok. 1500 zabytków z tej ekspozycji.

Akcję rozpoczęliśmy w 2016 r., a jej tematem były zabytki ze zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W roku 2017 tematem przewodnim były zwierzęta, pochodzące z naszej kolekcji płytek ceramicznych i kafli.

Dzięki akcji „Miesiąc z Muzeum”, w wyniku ankiety przeprowadzonej na naszym profilu na portalu Facebook, możecie decydować o wyglądzie tapety na pulpit w Waszym komputerze!

Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil na FB.

---------

Na LIPIEC 2018 zaproponowaliśmy Wam do wyboru: srebrną bransoletę i grzebień kościany

Bransoleta mankietowata – luksusowa ozdoba ręki, która została znaleziona w trakcie wykopalisk na grodzisku w Czermnie (Czerwieni) w skupisku biżuterii srebrnej, zakopanej w glinianym garnku. Ten tzw. skarb I datowany jest na 2 poł. XIII – 1 poł. XIV w. Nazwa bransolety nawiązuje do jej kształtu, przypominającego mankiet koszuli. Zabytek ozdobiony jest motywami plecionkowymi i wiciowymi.

Zabytek ze zbiorów Muzeum Regionalnego im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim

Grzebień kościany z wykopalisk na grodzisku w Czermnie (Czerwieni). Jest to przykład grzebienia jednowarstwowego, tzn. wykonanego tylko z pojedynczej płytki kościanej, dwustronnego tzn. posiadającego wycięte ząbki z obu stron. Zabytek prawdopodobnie XII-wieczny, poświadcza wysoki stopień opanowania obróbki surowca kościanego dawnych mieszkańców grodu w czerwieni.

------------------

Na jeden z tych zabytków można było oddać głos na naszym muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieje srebrna bransoleta.

[tapeta na pulpit: pobierz plik]

#tapeta #historia #Czerwień #Czermno