Nowa tapeta historyczna na luty!

Pobierz tapetę TUTAJ [KLIK]

Specjalnie z myślą o Was rozpoczęliśmy akcję „Miesiąc z Muzeum”, której efektem jest comiesięczna nowa tapeta na pulpit.

W tym roku proponujemy nową odsłonę tego działania. Tym razem tematem przewodnim będą zabytki z naszej nowej Wystawy Wielkie Morawy, którą można zwiedzać do 24 czerwca 2018 roku. Co miesiąc zaproponujemy dwa przedmioty spośród ok. 700 zabytków. Będzie to m.in. przepiękna biżuteria złota i srebrna, bogato zdobiona broń oraz ozdobne przedmioty codziennego użytku.

Akcję rozpoczęliśmy w 2016 roku, a jej tematem były zabytki ze zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W roku 2017 tematem przewodnim były zwierzęta, pochodzące z naszej kolekcji płytek ceramicznych i kafli.

Dzięki akcji „Miesiąc z Muzeum”, w wyniku ankiety przeprowadzonej na naszym profilu na portalu Facebook, możecie decydować o wyglądzie tapety na pulpit w Waszym komputerze!

Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil na FB.

---------

Na LUTY 2018 zaproponowaliśmy Wam do wyboru fragmenty glinianej dyszy oraz złotego surowca.

Fragment dyszy glinianej z otworem dla umieszczenia miecha, odkryty w trakcie badań archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie w roku 1951 na stanowisku w miejscowości Staré Město – Nad Haltýři. Zabytek pochodzi z IX wieku i był elementem pracowni złotniczej. Ze zbiorów: Moravské zemské muzeum (Muzeum Ziemi Morawskiej, Brno).

Fragment złotego surowca w postaci regularnego sześcianu o ściętych rogach, odkryty został w grobie, w trakcie badań archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie w roku 1951 na stanowisku w miejscowości Staré Město-Na Valách. Złoty sześcian pochodzi z IX w. Ze zbiorów: Moravské zemské muzeum (Muzeum Ziemi Morawskiej, Brno).

------------------

Na jeden z tych zabytków można było oddać głos na naszym muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieje fragment glinianej dyszy.

[tapeta na pulpit: pobierz plik]

#tapeta #historia #kalendarz #Wielkie #Morawy