WYSTAWA MOBILNA „CHRZEST 966. U ŹRÓDEŁ POLSKI” – PODSUMOWANIE SUKCESÓW

fot. MPPP w Gnieźnie

Nasza mobilna wystawa pt. „Chrzest 966. U źródeł Polski” stała się prawdziwym hitem! Ekspozycja objechała wiele miejsc w Polsce. Jednak duże zainteresowanie naszą ofertą sprawiło, że mobilną wystawę pokazaliśmy nie tylko w kraju, ale również za granicą.

Wystawa została otwarta po raz pierwszy w Muzeum Podlaskim w Białymstoku 19 kwietnia 2016 r. z okazji rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski i od tego czasu objechała nie tylko Polskę, ale również Europę, a nawet dotarła poza nasz kontynent!

Pośród lokalizacji na terenie Polski, w których można było zapoznać się z naszą wystawą znalazło się wiele województw m.in. podlaskie, mazowieckie, podkarpackie, kujawsko-pomorskie, województwo zachodniopomorskie, lubuskie, pomorskie, lubelskie oraz nasze rodzime województwo wielkopolskie.

Ponadto, poza granicami naszego kraju z ekspozycją  „Chrzest 966. U źródeł Polski” odwiedziliśmy takie kraje w Europie jak: Norwegia, Szwecja, Malta, Niemcy, Włochy, Czechy, Litwa, Ukraina,  Białoruś, Bułgaria oraz WęgryWystawa cieszyła się tak ogromną popularnością, że dotarliśmy także poza granice naszego kontynentu do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, a nawet do Japonii!

W ten sposób możemy popularyzować wiedzę o Chrzcie Polski w miejscach, w których nie zawsze informacje na ten temat są ogólnodostępne.

Ze względu na tak duże zainteresowanie będziemy kontynuować naszą wystawę i  zachęcamy wszelkie Instytucje do kontaktu z nami w sprawie wypożyczenia ekspozycji.

Wystawę można wypożyczyć kontaktując się z Haliną Kowalską (spec. ds. koordynacji wydarzeń)
e: halina.kowalska@muzeumgniezno.pl
t: +48 690 887 669

Instytucja wypożyczająca wystawę zobowiązana jest do przesyłania informacji o wystawie (gdzie, kiedy, o której godzinie odbędzie się otwarcie wystawy, jak długo będzie prezentowana; fotorelacja, frekwencja) do Muzeum Początków  Państwa Polskiego w Gnieźnie na adres:
e: halina.kowalska@muzeumgniezno.pl
t: +48 690 887 669

Wystawa „Chrzest 966. U źródeł Polski” przedstawia przyczyny, przebieg i znaczenie chrystianizacji ziem polskich rozpoczętej w roku 966 chrztem księcia Mieszka. Wystawa ukazuje najważniejsze dyskutowane w literaturze zagadnienia i zachęca do dalszych poszukiwań w tym obszarze. Ekspozycja wzbogacona została o elementy multimedialne oraz działania towarzyszące z zakresu edukacji

Zobacz jak wygląda nasza wystawa - kliknij TUTAJ [pdf]

Ekspozycja składa się  z dwóch elementów - plansz graficznych i aplikacji mobilnej, będącej przewodnikiem po wystawie. Aplikacja zawiera komponent audio, który umożliwi zapoznanie się z tematyką wystawy osobom z dysfunkcjami narządów wzroku. Aplikację można bezpłatnie pobrać TUTAJ na smartfona.

Wystawa stworzona została przez pracowników naszego Muzeum oraz wolontariuszy – uczniów z I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie.

Kuratorzy wystawy: dr Michał Bogacki, Adam Bąkowski, Łukasz Kaczmarek
Projekty graficzne: Jarosław Gryguć

Obecnie ekspozycja jest wystawiana w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu (do 28 lutego 2018 r.) oraz w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie nad Wartą (do 20 lutego 2018 r.).

#chrzest #966 #aplikacja #wystawa #mobilna