Nowa tapeta historyczna na październik!

Pobierz tapetę TUTAJ [KLIK]
[Grafika na podstawie kafla gotyckiego herb Pomian z XV w.]

“Miesiąc z Muzeum” - czyli jak sprawić, by “zabytkowe” tapety na pulpit z kalendarzem towarzyszyły nam codziennie? Tematem przewodnim, na jaki zdecydowaliśmy się w 2017 roku są zwierzęta - także fantastyczne, wyobrażone na płytkach ceramicznych i kaflach piecowych z naszej kolekcji - jednej z największych w świecie!

Chcesz mieć wpływ na decyzję, jaka tapeta będzie w kolejnych miesiącach?
Zaglądaj na nasz profil na FB.

Na WRZESIEŃ zaproponowaliśmy Wam wyobrażenia żubra i byka – ze średniowiecznych kafli. Na każdy z tych motywów zaczerpniętych z zabytków można było oddać głos na muzealnym fanpage'uInternauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobiąnaszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieje:

ŻUBR [tapeta na pulpit: pobierz plik]

Żubr należy wraz z innymi przedstawicielami do ssaków z rodziny wołowatych. W stanie dzikim żył na terenach zalesionej Europu jeszcze w średniowieczu. W miarę rozwoju rolnictwa i wycinki lasów żubry traciły naturalne tereny do wypasu. Pod koniec XVIII wieku żubry występowały już tylko na Kaukazie i w Puszczy Białowieskiej. Wizerunek żubra umieszczano w licznych herbach miast, rodów szlacheckich czy instytucji. Żubr symbolizuje potęgę, siłę przyrody, którą trudno ujarzmić.

Zwycięski motyw konkurował z wizerunkiem: BYKA

Byki, woły, krowy, tury, towarzyszyły człowiekowi od najdawniejszych czasów. W wielu starożytnych cywilizacjach byk był symbolem rozrodczości i mocy. Za zwierzęta święte byki uznawano w Mezopotamii, Azji Mniejszej i Europie. We wczesnym średniowieczu symboliczne znaczenie byka uległo diabolizacji, oznaczając człowieka głupiego i pysznego. Jednak w przedstawieniu herbowym ziemi kaliskiej byk symbolizuje szlachetność, moc i opiekę nad słabszym. Korona oznaczała moc i siłę - nadawana przez monarchę za wyjątkowe męstwo.

[Grafika na podstawie kafla gotyckiego herb ziemi kaliskiej (także historyczny herb Wielkopolski), z końca XV w.]

#październik #tapeta #kalenndarz #żubr