Tysiąc lat temu w Gnieźnie

cena: 11,00

Zamów publikację:

t: 61 426 46 41 w. 208 | e: sklep@muzeumgniezno.pl

Zamawiający oświadcza, że zapoznał się z treścią Regulaminu i akceptuje jego postanowienia TUTAJ

Autor: Jarosław Gryguć
Redakcja: Dariusz Stryniak
Konsultacje: zespół MPPP w Gnieźnie

230x270 mm, 32 s., oprawa broszurowa
ISBN 978-83-61391-01-2
Gniezno 2014

Autor zabiera nas w barwną podróż w czasie do wczesnośredniowiecznego Gniezna. Prowadzi ona od legendarnych początków, poprzez czasy pogańskie, kolejne etapy budowy grodu, aż do roku 1038, kiedy po najeździe czeskiego księcia grody Wielkopolski straciły znaczenie, a nową stolicą został Kraków. W trakcie tej narracji czytelnik poznaje życie codzienne zwykłych mieszkańców grodu, takich jak rzemieślnicy, kupcy, ale też tych, którzy tworzyli drużynę książęcą. W książce nie zabrakło również ważnych dla miasta wydarzeń oraz związanych z nimi zabytków. Na jednej ze stron można znaleźć ilustrację prezentującą sposób wykonania Drzwi Gnieźnieńskich, najcenniejszego zabytku sztuki romańskiej w Polsce. Rysunki ukazują wiele innych wartościowych przedmiotów z przeszłości, większość z nich to eksponaty z wystaw w Muzeum PPP w Gnieźnie.

Książka jest zintegrowana z aplikacją mobilną W gnieźnieńskim grodzie, opracowaną i wydaną w 2013 roku przez MPPP. Wybrane strony są znacznikami do trójwymiarowych makiet, które pojawiają się na ekranie smartfonu lub tabletu (z zainstalowaną aplikacją), jakby w danej chwili znajdowały się nad papierową ilustracją.

O AUTORZE: Jarosław Gryguć jest absolwentem Wydziału Grafiki PWSSP w Poznaniu. Od ponad piętnastu lat ilustruje książki dla dzieci i młodzieży, głównie o tematyce historycznej. Jest również autorem kilku książek z tego zakresu. Współpracuje z placówkami naukowym, przygotowując dla nich rysunkowe rekonstrukcje obiektów archeologicznych. Zajmuje się również projektowaniem graficznym i fotografowaniem architektury.

► Spis treści, wstęp (PDF ok. 5 MB)